Yeni lastik üzerindeki etiket nasıl okunmalıdır?

0 205

Bilinçli tüketiciler alacakları ürünün etiketini dikkatli bir şekilde inceler. Her ürünün bir etiketi olmak zorundadır ve etiketlerde ürünün teknik özellikleri ile ilgili çeşitli bilgiler yer almaktadır.

Araç lastiklerinin üzerinde lastiğin yuvarlanma direnci ve yakıt tüketimine etkisi, ıslak zeminlerde yol tutuş kabiliyeti ve çıkardığı gürültü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yönetmeliğe göre bir lastik etiketi tüketicilere lastik performanslarıyla ilgili bazı bilgiler vermesi gerektiğini söyler (AB Yönetmeliklerine göre). Bu yüzden yeni lastiklerin üzerinde bulunan etiketlerde lastiğin yakıt tüketimi, yol tutuş yeteneği ve kabin içine yansıttığı gürültünün desibel cinsinden değerlerinin yazılması zorunludur. Bu etiket 7.5 cm genişliğinde ve 11 cm yüksekliğinde lastik zemini üzerine yapıştırılmak suretiyle tüketicilere sunulur. Peki bu etiket nasıl okunmalıdır.

1.Lastik yuvarlanma direnci

Lastik etiketi üzerinde lastik ve pompa resmi bulunan  A,B,C,D,E,F,G gibi sınıflara ayrılan etiketin bu bölümünde lastiğin yuvarlanma direnci ve buna bağlı olarak yakıt tüketimine olan etkisini belirten kısım bulunur. Burada en verimli sınıf A iken en yüksek tüketim değerine sahip  G sınıfındadır.(Soldaki foto)

2.Yol tutuş seviyesi

Etiketin lastik yuvarlanma direnci kısmının yanında ve üzerinde lastik ve bulut resmi olan kısım lastiğin ıslak zeminde yol tutuş seviyesini gösteren A,B,C,D,E,F,G sınıflarına ayrılmış bir etikettir. Bu etikette en iyi yol tutuş sınıfı A, en kötü yol tutuş sınıfı G’dir.(Sağdaki foto)

3.Lastik gürültü seviyesi

Etiketin alt kısmında  lastik, hoparlör iconları ve sayısal bir değer olan etikettir. Burada yer alan sayı lastiğin kabin içerisine yansıttığı gürültünün desibel cinsinden değeridir. Burada yer alan değer ne kadar küçük olursa lastik o kadar sessiz demektir.

Şimdi lastik alamaya giderken bu etiketi nasıl okumalıyız. (Yaz lastiği alacağınızı varsayıyorum.) Alacağınız lastiğin yakıt tüketimine olan etkisine bakmak gerek. C sınıfının altında bulunan lastik tercih edilmemelidir. Islak zeminlerdeki yol tutuş kabiliyet sınıfı ise bana göre B’den az olmamalıdır. Ses işi ise daha çok aracın markası ve modelinin de etkisi de olmakla birlikte burada asıl nokta şudur; En sessiz lastiğin yol tutuş kabiliyeti G sınıfındadır. Buda demek oluyor ki en sessiz lastik en kötü yol tutuş değerine sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken yol tutuş sınıfı ile ses sınıfı arasındaki dengeyi en iyi sağlayan lastiği tercih etmektir.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.