Güvenli Bir Sürüş İçin Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?

0 23

Araçlarda Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?

Aracımıza dışarıdan baktığımızda lastikler fazla ilgimizi çekmez.  Lastikleri görmezden gelmek kolaydır. İlgimizi daha çok aracımızın temiz olup olmayışı, jantları yahut aracın dıştan görünümü çeker. Ancak lastikler arabayla, yol arasındaki teması sağlayan tek araçtır. Lastiklerde olabilecek herhangi bir sorun hem can güvenliğimizi hem mal güvenliğimizi etkiler. Bu nedenle lastik konusu hayatidir ve gereken önemin verilmesi gerekir. İlk olarak ‘’lastik hava basıncı’’nın uygun değerlerde olduğundan emin olmalısınız.

Alman lastik üreticisi Continental, genellikle bir lastiğin tavsiye edilen basınçtan  yüzde 15-20 daha fazla  şişirildiğinin yaygın olduğunu söylüyor ve bu durumun çoğu sürücünün düşündüğünden daha fazla tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

Yanlış lastik hava basıncı, düzgün olmayan lastik aşınmasına, yakıt sarfiyatına, dönüşlerde aracın yola tutunamayıp  savrulmasına, ani frenlemede  durma mesafesinin uzamasına ve bazı durumlarda lastik patlamasına neden olabilir. Bu gibi durumların meydana gelmesini  önlemek için lastiklerinizin doğru lastik basıncını sağlamalısınız.

Bazı durumlarda kum sürüşü gibi lastik hava basıncınızı düşürmek daha yararlıdır; çünkü “lastik izinizin” boyutunu arttırarak daha iyi flotasyon sağlar ve böylece çekişinizi önemli ölçüde artırır. Ayrıca, aracınızdaki zorlanma miktarını azaltır ve lastiklerin aşınmasını ve yıpranmasını en aza indirir.

Lastik Hava Basıncı Değerlerinizi Nasıl Bulacaksınız?

Lastik hava basınçları, tüm araç markalarında genelde farklıdır. Kullandığınız aracın lastik hava basınç değerlerinin kaç  olması gerektiğini kontrol etmek için, aşağıdaki 3 farklı yolu deneyebilirsiniz.

Sürücü kapısının direğinde;

Yakıt doldurma kapağının içinde bulunan bir çıkartmada;

Araç kullanım kılavuzunda  bulabilirsiniz.

Lastik Hava Basınç Değerlerini Nerede Nasıl Ölçerim?

Benzin istasyonlarında bulunan lastik basınç ölçerleri kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu cihazlar çok nadir kalibre ediliyor ve doğruluğu hassas değildir.

Bu nedenle eğer bütçeniz varsa kendinize 1 adet lastik basınç ölçer satın almanızı tavsiye ediyorum. Dijital göstergeliler biraz daha pahalı iken analog olanlar uygun fiyatlıdır. İstediğiniz zaman ölçüm yapabilmeniz en büyük konforunuz olur. Diğer bir yol ise lastik bayileri yada lastik tamircileridir. Sürekli lastik hizmeti verdikleri için lastik ölçerleride genellikle kalitelidir ve hassas ölçüm yapar.

Lastik Hava basıncı Ölçerken Dikkat Edilecek Hususlar,

Lastiklerin yapısı gereği sıcak ve soğuk havalarda genleşmelerden dolayı değişebilir. Örneğin  20 derecesıcak  bir havada 29 psi şişirilen bir lastik 0 derece soğuk bir havada ölçüm yapıldığında 26 psi gösterir.  Bu nedenle araç üreticinizin verdiği değerlere uymanız ve hava şartlarına göre lastik hava basınç değerlerinizi kontrol etmeniz gerekir.

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

1.Soru: Kışın lastik havası kaç olmalı?

Cevap: Kışın lastik havaları aracınızın üreticisinin tavsiye ettiği değerlerde olmalıdır. Söylentilere yahut tavsiyelere göre lastik basınç değerlerinizi değiştirmemeniz gerekir.

2.Soru: Lastik hava basıncı az olursa ne olur? Havası inmiş lastik ne gibi sorunlara yol açar?

Cevap: Lastiklerde düşük hava basıncı önemli sorunlar meydana getirebilir. Bunlar;

  • Düşük lastik hava basıncı nedeniyle lastik patlaması
  • Düşük lastik hava basıncı nedeniyle yakıt sarfiyatının artması
  • Düşük lastik hava basıncı nedeniyle özellikle dönüşlerde aracın istenilen kıvraklarda olmayışı ve zor dönüşler yapması
  • Düşük lastik hava basıncı nedeniyle frenlemede durma mesafesinin uzaması
  • Lastikler arasında da hava basıncı farkı varsa eğer araç hava basıncının düşük olduğu tarafa doğru çeker ve sürüşü olumsuz etkiler.

3.Soru: Lastik hava basıncı fazla olursa ne olur? Fazla şişik lastik ne gibi sorunlara yol açar?

Cevap: Fazla şişik lastikte yaşanabilecek en önemli sorunlardan biri aracın virajlarda yola tutunamaması ve kaymasına sebep olmasıdır.

Diğer bir sorun ise fazla şişirilmiş bir lastik çukurlarda ve tümseklerde arabayı zıplatır konforu düşürür.

4.Soru: Ağırlık dağılımına göre lastik hava basıncı nedir? Önden çekişli ve arkadan itişli arabalarda lastik hava basıncı kaç olmalıdır?

Cevap: Araçlar yapı itibari ile önden çekişli yahut arkadan itişli olacak şekilde üretilmişlerdir. Arkadan itişli araçlarda ön arka ağırlık dağılımı 50:50 eşit olduğundan lastik hava basıncıda  ön ve arkada eşit olucak şekilde olması tavsiye edilir. Önden çekişli araçlarda motorun vb. parçaların önde bulunduğundan ağırlığın %70’i yani ortalama 65:35 olduğundan   aracın ön tarafı daha ağır olur. Bu nedenle önde bulunan lastiklerin 2 psi kadar daha fazla şişirilmesi önerilir. Önler 34 psi ise arkalar 32 psi gibi..

5.Soru:Tüm lastiklere aynı miktarda mı hava basılır?

Cevap: Bu sorunun cevabı 4.soruda verilmiştir. Aslolan herzaman araç üreticinizin verdiği değerlerdir.

6.Soru: Lastik hava basıncı kaç günde bir kontrol edilmelidir?

Cevap: Her yakıt alışınızda yada ayda en az bir kere lastik havalarınızın kontrol edilmesi önerilir.

7.Soru: 195 65 R15, 205 55 R16, 225 45 R17, 225 40 R18 lastik ölçülerinin lastik hava basınçları nedir?

Cevap: Bu konu hassas bir konudur lastik hava basınç değerleri araçtan araca lastikten lastiğe değişebilir. Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi aslolan araç üreticinizin verdiği değerlerdir. Jant boyutlarına görede bu değerler belirlenmiştir.  Sürücü kapınızı açtığınızda orta direkde yer alan etiklette bu değerler mevcuttur. Aracınıza uygun olmayan lastik ebatları kullanmamaya da özen gösterin. Lastik ebatlarına göre genellikle tavsiye edilen lastik hava basıncı değerleri yazının en aşağısında paylaşılmıştır.

8.Soru: Lastik hava basıncı kontrolü nasıl yapılır?

Cevap: Lastik hava basıncını kontrol etmek için:

Adım 1: Bir benzin  istasyonu yada lastikçi bulun, çoğunlukla ücretsizdir.

Lastiklerin Soğuk Olduğundan emin olun

Adım 2: Lastiklerin havadan daha fazla açılmaması için lastiklerin “soğuk” (araç 2 km’den fazla sürülmemiş) olduğundan emin olun.

Standart Soğuk Lastik Enflasyon Basıncı

Adım 3: Otomobiliniz için doğru basınçları gösteren üreticinin çıkartması için aracınızın kapısını veya yakıt kapağını kontrol edin.. Bu sayı lastiğin şişirileceği en düşük PSI değeridir ve otomobil üreticisi tarafından önerilir.

Hava Kompresörünü / Pompasını Kontrol Edin

Adım 4: Özellikle benzin istasyonlarındaki hava pompasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çoğu zaman kalibre ayarları yapılmadığı için verimli olmayabiliyor. Çalışıyorsa;

Lastik Sibop Kapağını Sökün

Adım 5: Lastik üzerindeki sibop kapağını gövdesinden sökün

Lastik Basıncı Ölçüm Cihazı’nı istediğiniz Psi değerine ayarlayın.

Adım 6: Cihazı lastiğinizi şişirmek istediğiniz değere ayarlayın ve şişirmeye başlayın. Lastiğiniz uygun değere geldiğinde cihaz uyaracaktır ve göstergesinde istediğiniz değer görünecektir. Tüm lastikler için uygulayın ve sibop kapaklarınızı tekrar kapatın.

Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır? Lastik Hava Basınç Tablosu

Genellikle tavsiye edilen lastik hava basınç değerleri aşağıdaki gibidir.

Önden çekişli 175/65 R14 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 31 psi, arkalar için 26 psi değerinde olmalıdır.

Önden çekişli 195/50 R15 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 31 psi, arkalar için 26 psi değerinde olmalıdır.

Önden çekişli 195/45 R16 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 32 psi, arkalar için 26 psi değerinde olmalıdır.

Önden çekişli 205/40 R17 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 32 psi, arkalar için 26 psi değerinde olmalıdır.

Önden çekişli 195/60 R15 lastik ebatlı araçlar için tavsiye edilen lastik hava basıncı, önler için 31 psi, arkalar için 31 psi değerinde olmalıdır.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.