Vtec Nedir, Vtec Nasıl Çalışır, Vtec Nasıl Açılır, Hangi Araçlarda Vardır?

VTEC, (Variable-vavle Timing and Electronic-lift Control) Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemidir.

Vtec en çok Honda S2000 ile anılır ve S2000 sahipleri derki 5500 devirden sonra hayat durur Vtec başlar! Bu yazımızda Vtec nedir? Çalışma sistemi nasıldır? Vtec açmak ne demektir gibi konulara değineceğiz.

0 108

VTEC, (Variable-vavle Timing and Electronic-lift Control) Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemidir. Supaplara hareket veren bu parça üç parçadan oluşur. Yağ basıncı ile çalışan bu sistem, 5500dev/dk’yı geçtiğinde yağ basıncını yükseltir ve inanılmaz bir performans sunar bunada halk dilinde VTec açma denir.  Bu parçanın her kamında, birer adet pim bulunmaktadır. Yağ basıncı yükseldikçe, kam içerisinde bulunan pimler hareket etmeye başlar. Kamlar, düşük devirdeyken pimler ile birleşir ve birbirine kitlenir. Birbiriyle bütünleşmiş olan üç parça kam, yüksek devirlerde tek bir parça gibi hareket eder. Bu durum düşük devirlerde sizin zararınıza olabilir. Havanın ve yakıtın eşit bir karışım olması için emilme hızının belirli bir düzeyde olması gerekmektedir.  Ancak düşük devirde çalışırken VTEC açıkta kalır. Bu da valflerin daha uzun süre açık durmasına sebep olur. Valflerin uzun süre açıkta kalması, havanın hızlı hareket etmesini engeller. Bu durum ise havanın ve yakıtın eşit bir karışım oluşturmamasına sebep olur.  Havanın ve yakıtın homojen bir karışım olmaması sonucunda motorunuzun performansı yeterince güçlü olmaz.

Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi firmalara göre değişmektedir. V-TEC ismi Honda model araçlarda kullanılmaktadır. Ford markalı araçlarda Ti-VCT olarak bilinirken, BMW markalı araçlarda Vanos, Nissan markalı araçlarda ise VVL olarak bilinmektedir. Ayrıca Toyata, Porsche, Rover ve Mitsubishi markalı araçlarda da farklı isimlerle kullanılmaktadır.

VTEC Hangi Honda Modellerinde Bulunmaktadır?

VTE çeşitleri araba markalarına ve modellerine göre değişmektedir. Honda markalı araçlarda kullanılan bu isim, arabanın modellerine göre değişiklik göstermektedir.

1-) Honda Civic 1.8 İ.VTEC

2-) Honda Civic 1.6 VTEC Sport

3-) Honda Civic 1.6 VTEC- LS

2-) Honda S2000 2.0 VTEC

3-9 Honda Civic 1.6 VTEC- ES gibi farklı isimlerde kullanılmaktadır.

Ayrıca Honda S2000’nin;

4 yıl üst üste, 2.0 litre kategorisinde “International Engine of the Year” ödülünü almış olması tesadüf değil. 240 hp yi atmosferik 2 lt bir motordan almak mükemmel bir mühendislik ürünüdür.Yaklaşık 15 yıl önce piyasaya sunulan 1999 model Honda S2000 modeli 2.0 litre motordan atmosferik olarak elde ettiği 240ps (Avrupa versiyonu) ve 250ps (Japon versiyonu) güç ile tüm rekorları alt üst etmişti.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.