Piston Nedir? Ne İşe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Piston, bir silindirin içinde yer alan ve ileri geri hareket eden bir parçadır.

0 183

Piston, bir silindirin içinde yer alan ve ileri geri hareket eden bir parçadır. Biyel koluna bağlı olan bu piston, krank milini döndürür. Krank milinin dönmesi için pistonun aşağıya doğru hareket etmesi gerekmektedir. Bunun için de silindirin içindeki gazların yakılması gerekmektedir.

Piston, silindirde bulunan hava ve yakıt karışımını sıkıştırır. Bu sıkıştırmanın sebebi de motorun veriminin artmasıdır. Yani piston, en basit şekilde motordaki yanma enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür diyebiliriz. Düz etekli, oto termik ve oval olmak üzere pistonlar üç çeşittir.

piston nedir

Piston Arızaları Nelerdir?

Aracınızda çeşitli piston arızalarına rastlayabilirsiniz. Bu arızalardan birisi piston kolu yatak sesinin duyulmasıdır. Bu ses piston kollarında yatak boşluğunun fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Motor yağlamalarının normal olmasına rağmen bu sesle karşılaşıyorsanız piston yataklarını değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde motorunuzda büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Piston arızalarından bir diğeri de piston piminden ses gelmesidir. Bu ses motor en düşük çalışma rejiminde çalışıyorken duyulur. Bu sesleri birbirinden ayırt etmek oldukça zordur. Diğer sorunlardan biri de piston sesidir. Piston hareket halindeyken silindir duvarlara çarparak ses çıkarabilir. Bu sese çarpma sesi de denilebilir. Piston sesi sadece motor soğukken duyuluyorsa ve motor ısınınca kayboluyorsa çok ciddi bir problem olmadığını söyleyebiliriz. Ancak herhangi bir ses duymanız durumunda bir ustaya göstererek arızanın sebebine ve sonucuna kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.