Marş Motoru Nedir? Ne işe Yarar? Marş Motoru Arızaları Nelerdir?

Marş basmıyor, marş basıyor ama araç çalımıyor, marşa bastığımda tık sesi geliyor gibi problemler konusunda bu yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

0 113

Otomobil motorlarında uzun yıllardan beri çeşitli çalışmalar ile birçok yenilik getirilse de temel sistemlerin çalışma mantıklarında büyük değişimlerin yapılamadığı dikkatlerden kaçmıyor. Marş motoru da bir motorun çalıştırılabilmesi için gerekli olan komponentler arasında ilk sırada yer alıyor.

Marş motoru temel olarak güç ünitesinin ilk hareketini almasını ve bu sayede de çalıştırılmasını tetikleyen sistemdir. Gerekli olan enerji aracın aküsünden alınmakta olup, bağlı olduğu volan dişlisini döndürerek yanma odalarına hava ve yakıt karışımının alınmasını sağlar.

Marş Motoru 4 Ana Parçadan Meydana Gelir

Marş motoru sistemsel olarak ele alındığında 4 ana parçadan meydana geldiği görülmektedir. Bu parçalar; kolektör, kömür, marş dişlisi ve selenoid olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıklıkla Meydana Gelen Arızalar

Otomobil motorlarının tüm parçalarında ve sistemlerinde olduğu gibi farklı sebeplerden dolayı marş motorunda arızalar meydana gelebilir. Genel olarak marş motorunun görevini yerine getirmemesi ile ilgili olarak karşılaşılan sorunların başında akünün zayıflaması veya bitmesi yer almaktadır. Bunun haricinde marş motoruna giden kablo sistemlerinde kopukluk veya temassızlık yaşanabilir. Benzer şekilde şase noktalarında ve akü kutup başlarının bağlantılarında da yaşanan gevşeme veya oksitlenme durumlarında marş motorundan gerekli olan ilk hareket alınamamaktadır. Akünün sağlam bir şekilde çalışması ve hatlarda her hangi bir temassızlık olmaması durumunda marş motoru sisteminin kömürlerine bakılmalıdır.

Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak marş motoru kömürleri bitmekte ve sistemden tam olarak verim alınabilmesi için kömürlerin değiştirilmesi gerekmektedir.

Özet olarak;

Marş basmıyor ise; ilk olarak akü kontrol edilir. Akünüz eski ve yıpranmışsa akünüz bitmiş olabilir. Ayrıca akü bağlantı kablolarında temassızlık ve kopukluk olabilir. Bunun dışında aracın radyosu yada farları vb açık kaldıysa akünüzü bitirmiş olabilir. Bunun dışında 2. seçenekte marş motoru arızasından kaynaklanıyor olabilir. Marş motoru kömürünün bitmesi durumunda da marş basmaz.

Marş basıyor ama araç çalışmıyor ise;

Bujilerde problem olabilir. Bujilerde temassızlık veya buji kablolarında oluşan arıza nedeniyle araç ateşleme yapamaz ve araç çalışmaz. Sonrasında ise yakıt pompası ve ateşleme bobini kontrol edilmelidir. Ayrıca aracınızda marşa bastığınızda tık sesi geliyor fakat kontağı çevirdiğinizde lambalar yanıyorsa aracınızın farlarını yakıp marşa basmayı deneyin. Farlarınızın ışığı kesiliyorsa akünüz boşalmış demektir.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.