Lastik Basınç Sensörü Ne zaman Çalışmaz?

0 203

Otomobillerde kazaya sebep olan önemli etkenlerden biri de lastik basınç kayıpları. Ani yaşanan lastik basınç kayıpları önemli kazalara sebebiyet vermekte. Bunun farkında olan otomobil üreticileri güvenlik donanımlarına Lastik basınç sensörlerini eklemişler.

Günümüzde iki tip lastik basıncını takip edip sürücüyü bilgilendiren sistemler kullanılıyor. Bu sistemlerden biri sadece yazılım sayesinden var olan ABS sensörlerini kullanarak sürücüyü bilgilendirirken, her lastiğe ayrı ayrı montaj edilen basınç sensörleri ile basınç takip ediliyor.

ABS ile ortak çalışan sistem
ABS fren sistemlerinde her lastiği ayrı ayrı kontrol eden sensörler bulunur. Bu sensörler lastiklerin dönüş sayılarını alarak aracın beynine iletir. Eğer lastiklerden birinin havası azalırsa bu lastik diğer lastiklere göre çapı küçüldüğünden daha fazla dönecektir. Bu fazla dönüşü algılayan sensörler bunu aracın beynine iletir. Aracın beyni de bu olayı basınç kaybı olarak yorumlayarak aracın göstergesinde sürücüyü uyaran bir ışık yakar. Sistem bu şekilde her teker birbirinden bağımsız olarak sürekli denetlenmiş olur.

Her Lastiğe Takılan Basınç Sensörü
Bu sistem en sağlıklı basınç ölçme yöntemidir. Fakat biraz masraflıdır. Bu sistemde basıncı ölçen sensörler subap şeklinde tasarlanmış lastiğin içinden takılır. Bu sensörler pille çalışır. Pilleri 10 – 15 yıl dayanır. Bu sensörler lastiklerden en ufak bir basınç kaybını dahi çok hızlı bir şekilde sürücüye iletir. Bu sistemin çok hızlı ve net bilgiler sunuyor olmasından dolayı daha kullanışlıdır. Fakat maliyeti yüksek olduğundan çoğu otomobil üreticisi extra bir parça kullanmayı gerektirmeyen ABS ile çalışan sistemi tercih etmekteler.

Sensörler Ne Zaman Çalışmaz
Eğer aracınızda ABS ile ortak çlışan bir TPMS sistemi kullanıyorsanız lastik basınç sensörünüz bazı durumlarda çalışmayabilir. Örneğin lastiğiniz yarılıp basıncını aniden kaybederse lastik basınç sensörünüz bunu hemen algılamayabilir. Bu algılayabilmesi için belirli bir mesafe yol almanız gerekir.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.