Kış Lastiği Nedir, Ne İşe Yarar? Kış Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 157

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de trafik kazalarının önemli bir kısmını dış ortam koşulları oluşturuyor. Bu yüzden uygun mevsim koşullarına ayak uyduran lastikleri kullanmak hayati önem arz ediyor. Trafik güvenliği kavramı, trafikte yanlış lastiklere sahip bir tek kullanıcının tüm trafiğe neden olduğu risk ile mana kazanıyor.

Kış lastikleri dış ortam hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü zamanlarda takılması gerekmektedir.

Aracınızın 80.000 Km olduğunu varsayarak 2 takım yaz lastiği yerine 1 takım yaz, 1 takım kış lastiği ile aynı mesafeyi almanız yine mümkün. Hem de daha güvenli bir şekilde. Yani kış lastiği alınca cebinizden ekstra bir ücret çıkmıyor.

KIŞ LASTİĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Bilinçli sürücüler güvenlik konusu da önceliklere sahipler. Bu yüzden bilinçli tüketiciler kış şartlarına özel olarak hazırlanmış hamur, sırt desenleri ve omuz blok yapılarıyla kış lastiklerini tercih etmektedirler. Kış lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu yol şartlarında daha iyi yol tutuş sağlamaktadır.  Aynı zamanda uygun lastik kullanmak performansı artırdığı gibi düşük tüketim değerlerinin yakalanmasında önemli bir etken.

KIŞ LASTİĞİ NASIL SEÇİLİR?

Aracın yere basan bu kısmı elbette çok önemli. Bu yüzden lastik seçimi yapılırken özen gösterilmelidir. Lastik seçimi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken elbette uygun ebatlarda ki lastiği tercih etmek. Eğer ebat değişikliği yapılacaksa fabrikanın izin verdiği ebatlar dışına çıkmamak hayati önem arz etmektedir. Alınacak olan lastiğinin yeni üretilmiş bir lastik olmasına bakılmalı, lastik ucuz diye tercih edilmemelidir. Kısa vadede uygun olan bir lastik uzun vadede güvenlik, performans, uzun ömür, yakıt tasarrufu gibi etmenlerde sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

BUNLARDA UNUTULMAMALI

  • Yaz lastiklerinin yere tutunma karakteristikleri +7 derecenin altında azalmaya başlar. Bu nedenle soğuk havalarda ıslak ve ısısı düşük yolda yeterli yol tutuş sağlamayacaktır. Kış lastikleri ise doğal kauçuk ve slika yapısı sayesinde düşük sıcaklıklarda daha iyi yol tutuş sağlar.
  • Kış aylarında yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar. Virajlarda savrulma, önden veya arkadan kayma eğilimleri artar. Bu nedenle kış lastiği kullanılması sürüş güvenliği açısından da oldukça önemlidir.
  • Karla kaplı bir yolda 50 km hızla standart bir lastikle durma mesafesi 43 metre iken, kış lastikleri ile aynı koşullarda bu mesafe 35 metredir.
  • Kış lastiği üzerinde bulunan özel desenler lastiğin adeta yere yapışmasını sağlar.
  • Kış aylarında sadece çekici tekerlere kış lastiği takmak doğru bir davranış değildir. Tüm lastikleriniz kış lastiği olmalıdır.
  • “Kar lastiği” değil “kış lastiği”… Yani Kış lastiği takmak için karın yağmasını beklememek gerekiyor. Zira bu lastiğin özelliği karla alakalı olsa bile asıl mesele dış ortam sıcaklığı ile alakalıdır.
  • Kış lastiklerinin üzerinde M+S veya kar tanesi ikonu bulunur.
  • Ülkemizde ticari araçlar 1 Aralık itibariyle kış lastiği takmak zorundadır. Ticari olmayan binek otomobillerin ise şimdilik böyle bir zorunluluğu bulunmuyor. Fakat olası bir kaza da mahkemelik olunursa hakim size kış lastiği takmadığınız için en üst perdeden ceza verebilir.

 

 

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.