Hararet Müşürü Nedir? Ne İşe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda Hararet Müşürü Nedir?, Hararet Müşürü Ne İşe Yarar?, Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır? konularında bilgi vericeğiz.

0 472

Hararet müşürü dendiğinde daha çok araba göstergelerindeki ısı göstergesi akla gelmektedir. Araçta bir çok parçanın göstergeleri bulunmaktadır. Bu göstergelere ısı yani hararet müşürü de dahildir. Hararet müşürü, motor suyunun sıcaklığını yani ısı derecesini gösterir.  Aynı zamanda edindiği bilgileri motor kontrol ünitesine de bildirir. Motor kontrol ünitesi, hararet müşüründen aldığı bilgilere göre motorun çalışma düzenini ve zamanlamalarını bu ısıya göre ayarlar.

Hararet müşüründe bir arıza yaşanırsa motorun doğru sıcaklığını göstermediği için sorunun ne olduğunu anlamanızı engeller ve aracın stop etmesine sebep olur. Bu durumda hararet müşürünün değiştirilmesi gereklidir.

Hararet müşürü arıza yaptığında, motor kontrol ünitesi, doğru bilgi alamadığı için ateşlenme sistemini ve motorun ısısına göre ayarlanan sistem ve parçaları da etkiler.

Hararet Müşüründeki Arıza Nasıl Anlaşılır?

Motor ısısı düşükse ateşlenme süresi uzayacaktır ve daha sık olacaktır. Hararet müşürünün arızalanması ile, motor ateşlenme süresinde de bozulmalar meydana gelir.

Yakıt sistemi ve ateşlenme sistemi birbirine bağlı olan sistemlerdir. Yakıt püskürtme miktarı aracın ısısına göre ayarlanır. Hararet müşürünün arızalanmasıyla, yakıt püskürtme miktarı da yanlış miktarda ayarlanır. Bu da yakıt püskürtmede yanlış zamanlamaya sebep olur.

Gaz kelebeği kapalıyken, aracın rölantide çalışabilmesi için bir miktar hava emme manifoltuna gönderilir. Bu hava miktarı ise aracın ısısına göre ayarlanır. Ancak verilerin yanlış olmasından dolayı bu ayarlanan hava da yanlış ayarlanır ve hava akış sensörün de sorunlara yol açar.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.