Çekme Belgeli Araç Ne Demek? Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Çekme Belgesi Nedir, Çekme Belgeli Araç Ne Demek, Çekme Belgeli Araç Alınır mı, Çekme Belgesi Nasıl Alınır, Çekme Belgesi Masrafları Nelerdir,Trafikten Çekme Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

0 173

Çekme Belgeli Araç Ne demek?

Araca ait resmi şekilde kayıtlı olan bandrol, trafik cezası, haciz, rehin gibi tüm borçların ödenmesi ile  birlikte, plakaların trafiğe teslim edilmesi işlemine çekme belgesi adı verilmektedir. Çekme belgesi alan araç hiç bir şekilde trafiğe çıkamaz. Araç talep edilen süre boyunca çekme belgesi alabilir ve bu süreç zarfında araca herhangi bir MTV işlemez. Buna ek olarak araca haciz veya rehin gibi işlemler konulamaz. Bu sebepten ötürü çekme belgesi ile bir araç almış olduysanız eğer aracın herhangi bandrol, rehin, haciz gibi borcu varmı diye şüphe duymanıza gerek yoktur. Aracı aktif olarak trafikte kullanmayan ve araca dokunmayan kimseler, araçlarına çekme belgesi aldığında, bu süre zarfında Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi çeşitli vergilerden kaçtıkları ve ödemedikleri için, araca para ödemekten tamamen kurtulurlar. Günümüzde bu yöntemlerden dolayı çekilmiş bir çok araç vardır.

Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Bazı ikinci el araba satışı ilanlarında yer alan “çekme belgelidir, vergiden muaftır, borcu yoktur” şeklinde notlar yazmaktadır. Burada “çekme belgelidir” kısmı aracın borcu olduğunu göstermekte ve tamamen çekili olduğunu belirtmektedir Yani doğal olarak araç trafikten çekilmiştir. Ancak istenildiği takdirde araç yeniden trafiğe getirilebilir. Bu sebepten dolayı çekme belgesi olan araçların alımı ve satımı yapılırken herhangi bir sorun olmaz fakat bir çok kişi tarafından çekme belgeli araç alımı önerilmez.

Çekme Belgesi masrafları ve ücretleri, çekme belgesi nasıl alnır, çekme belgeli araç nasıl trafiğe çıkarılır gibi bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Çekme Belgesi Hakkında Herşey!

Trafikten Çekme Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

  1. Noter Satış Senedi
  2. Trafik sigortası
  3. Araca ait tescil ve trafik belgeleri
  4. Kimlik
  5. Aracın muayenesi bitmişse muayenesi yapılması gerekmektedir
  6. Borcu yoktur kağıdı

Bu yazımızda çekme belgesi nedir konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Çekme belgeli araç ne demek? Çekme belgesi nedir?

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.