Buji nedir, ne işe yarar, arızası nasıl anlaşılır?

Otomobillerimizin ateşleme parçaları arasında en önemli parçalardan biri olan buji hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Bujiler araçlarımızın yakıt tüketimini ve performansını etkileyen parçalardan biridir.

0 84

Buji nedir?

Aracımızda bulunan bujilerin ateşleme sisteminin bir parçası olup araç içerisinde bulunan bobinlere gelen elektrik akımını dağıtan  ve aracın çalışması için geren yakıt ve hava karışımını ateşleyen  parçaya buji denilmektedir. Özellikle silindir içerisinde gönderilecek olan elektrik akımının buji parçaları ile yapıldığını belirtelim. Motorunuzun ve aracınızın stabil bir şekilde çalışması için son derece önemli olan bu parçanın bakımlarını periyodik olarak yaptırmanız gerekmektedir.

Bujilerin belli bir ömrünün olduğunu ve bu sayede de belli aralıklarla değişimin yapılması gerektiğini sizlere açıklamak istiyoruz. Değişmediği zaman araçlarınızda yakıt ve performans konusunda ciddi kayıplar yaşayacağınızı belirtmek istiyoruz.

Bujilerin arızası nasıl anlaşılır?

Aslında birkaç sorun ile bujilerinizde sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Bunların başında gelen sorunlar ise aracınızın motorunda meydana gelen titremeler ve aracınızın egozundan çıkan siyah dumanlar bujilerinizin ömrünü bittiği gösteren en önemli nedenler arasında gelmektedir. Bunun dışında bujilerde sorun olduğunu anlamak içinde aracınızın yakıt performansında artış sezdiğiniz zaman bu parçanın kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. Bujilerin çok pahalı parçalar olmaması zamanın geldiği zaman değiştirilmesi gereken bir parça olması gerekmektedir. Bazı kullanıcıların bujileri temizlettikten sonra yollarını devam ediyor olması aslında ileriye dönük olarak ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden pahalı olmayan bu parçanın orijinalleri ile değiştirilmesi ustalar tarafından önerilmektedir. Ortalama olarak 40 Bin km ile 50 Bin KM arasında değiştirilmesi gereken bujilerin kullanıma bağlı olarak daha erkende değişmesi gerekebilir. Bu yüzden 20 Binde bir aracınızı bujilerini kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir sorun bulunmuyorsa bujilerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

İki farklı bujinin bulunduğunu ve aracınıza en uygun olan buji kullanmanızı öneriyoruz. Fiyat olarak ise 15 TL ile 100 TL arasında değişen buji fiyatlarından size en uygun olan parçayı alarak aracınızın performans artışını sağlayabilirsiniz.

Bujilerin değişimi sırasında mutlaka bobin veya buji kablolarının da bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.