Araçlardaki arıza ve ikaz lambaları ve anlamları

0 4.079

Aracın gösterge tablosu içerisinde ve muhtelif yerlerinde onlarca uyarı ve ikaz lambası bulunuyor. Bu ikaz ve uyarı ışıklarının her birinin farklı anlamı var ve yapılan bir araştırmaya göre sürücülerin %95’inden fazlasının bu lambaların ne anlama geldiğini bilmediğini gösteriyor.

Gösterge grubu içerisinde yer alan bu lambalar oldukça önemlidir. Aracı beyni sensörlerden aldığı bilgiler ışığında bu lambaları yakarak sürücüyü bilgilendirir. Bu lambalardan bazıları araçta bir arıza olduğunu belirtmek için yanarken bazıları ise sürücüyü bilgilendirme ve uyarma adına yanar. Bu lambalardan bazılarının anında dikkate alınması gerekirken bazılarına ise hemen müdahaleye gerek olmayabilir. Arıza ve uyarı lambaları markalara göre değişkenlik göstermekle birlikte 3 farklı renkte yanar. KIRMIZI, SARI ve YEŞİL.

Aracınızda yanan bir ışığın ne anlama geldiğini bilmiyorsanız trafik canavarları kervanına katılmanıza ramak kalmamıştır ve siz iyi bir sürücü değilsiniz.

KIRMIZI yanan uyarı ışıklarını hemen dikkate almak gerekir. Örneğin aracınız yağ eksiltmiş ise yağ lambası kırmızı renkte yanar ve bu çok ciddi bir sorundur hemen müdahale gerektirir.

SARI yanan lambalar uyarı anlamını taşır. Fren balataları azalmaya başlamışsa ekranda sarı renkli bir uyarı lambası yanar. Sarı yanan bu lambaya hemen o anda müdahale gerekmez. Fazla geciktirmeden bir servise gidip yeni balata takmak gerekir.

YEŞİL yanan ışıkları ise bilgilendirme amaçlıdır. Örneğin aracınızın farlarını yaktıysanız ekranda yeşil yanan bir uyarı lambası görürsünüz. Ekranda yeşil lamba yanıyorsa telaşlanmaya gerek servise para bayılmayacaksınız.

 

Önemli KIRMIZI lambalardan bazıları

Düşük Yağ Basıncı ( Oil Pressure Warning): Motor yağ basıncının düştüğünü gösterir.  Derhal motor kapatılıp araç düz bir zeminde bir müddet beklendikten sonra yağ seviyesi kontrol edilmelidir.


Motor arıza ışığı (Check Engine or Malfunction Indicator Light (MIL)): Aracınızın beynine bir arıza kodu (DCT) olduğunu ifade eder. Bu motor arıza kodunun ne olduğunu serviste bilgisarlı kontrol ile anlaşılabilir.


Akü (Battery/Charging Alert): Aracın aküsünün şarjının az olduğu veya bu sistemde bir arıza olduğunda yanar. Bu lamba aracınızı çalıştırmadan önce görürseniz büyük ihtimal aracınız çalışmayacaktır. Hatta motor TIK bile etmeyebilir.


Motor Soğutma Suyu (Coolant Temp Warning): Bu motorun soğutma sisteminde bir arıza olduğunda yanar. Halk arasında hararet etme deyiminin ilk belirtisi bu lambanın yanmasıdır. Derhal durulmalı bazı durumlarda motor hemen kapatılmalı bazı durumlarda rolantide çalıştırılmaya devam edilmelidir.


El Freni (Brake System) : El freni çekildiğinde yanan lambadır. Bu şekilde hareket etmekte ısrarcı olursanız yanarsınız. Ünlem yerine P varsa bu otomatik vitesli araçlarda park modunda yanan lambadır.


  • Motor kaputu/kapılar/bagaj kapısı açık unutulduğunda,
  • Emniyet kemeri takılmadığında,
  • Hava yastığı kapatıldığında veya arıza olduğunda,
  • Direksiyon motoru veya direksiyon sisteminde bir arıza olduğunda,
  • Yakıt azaldığında kırmızı lamba yanar.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.