Araca yanlış yakıt konulduğunda ne yapmak gerekir?

0 132

Benzinli bir araca dizel yakıt veya dizel araca benzin konulduğunda aracın aksamlarına ciddi zararlar verebilmektedir. Aşağıda yazdıklarımı dikkate alırsanız bu zararlandan en az şekilde kurtulabilirsiniz.

  • Yanlış yakıt aldığınızı aracınızın başında iken fark ederseniz kesinlikle aracınızı çalıştırmayın. Böyle bir durumda aracınızın deposunda bulunan tüm yakıtın boşaltılması gerekir. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz ama uğraşmak istemiyorsanız aracınızı servise kesinlikle çekici ile götürmelisiniz.
  • Yanlış yakıt aldığınız zaman da aracınız çalışacaktır. çünkü depoda bir miktar doğru yakıt kalmıştır  ve ilk marş esnasında yakıt borularında kalan yakıt sayesinde aracınız çalışacaktır. Ama kısa süre sonra motorunuzda ses değişiklikleri, teklemeler, siyah duman atma gibi durumlar meydana gelecektir. Böyle bir durum farkederseniz hemen aracınızı güvenli bir noktaya çekip hemen motorunu kapatmalısınız. Bu şekilde servise gitmekte ısrar ederseniz motorunuz ciddi zarar görür. Servise çekici ile gidin.
  • Her yakıt alımından sonra pompacı kardeşten mutlaka fişini alın. Çünkü yanlış yakıt konulması durumunda bu durumu anca bu fiş ile ispat edebilirsiniz.
  • Yakıt almaya pompaya yanaştınız. Yakıt tabancasını kendiniz deponuza koymayın. Pompa görevlisinin gelmesini bekleyin. Bu şekilde yanlış yakıt doldurulursa sorumluluk size ait olacaktır.

Dizel ile çalışan araca benzin konulursa ne olur?

Dizel ve benzin ponplarının uçları birbirinen farklıdır. Benzin pompalarının uçları dizel pompa uçlarından daha dardır. Hal böyle olunca dizel araçların deposuna benzin pompasının ucunun girmesi daha kolay olduğundan genelde dizel araca benzin konulma durumları meydana gelir.

Yeni nesil dizel araçlar yanlış yakıt konulmasına karşın kendini koruma yeteneğine sahipken, eski dizel araçlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Dizel ile çalışan bir araca benzin konulda motor çalışır ancak araçta tekleme, vuruntu, gaz yememe, siyah duman atma gibi durumlar görülür. Böyle bir durumda motorun hemen durdurulması gerekir. Bu şekilde ne kadar çok yol alırsanız motorunuz o derece zarar görecektir.

Dizel araçlarda benzinli araçlarda olduğu gibi buji ile ateşleme sitemi yoktur. Dizel araçlarda yakıt enjektörler vasıtasıyla  silindirler içine gönderilir. Silindir içinde karışan yakıt-hava karışımı sıkışarak yüksek basınç ile patlamalar şeklinde yanar. Dizel yakıt yağ bazlı bir yakıttır ve enjektörlerinin yağlanamsı görevini de yerine getirir. Benzin ise solvent bazlı bir yakıttır ve yağlama özelliği yoktur. Çok daha yanıcıdır. Bu yüzden dizel motora benzin konulursa enjektörler yağlanmaz daha geç yanması gereken yakıt daha erken yanmaya başlar ve bu genel düzensizliğe sebep olur. Bu durum enjektörlere ciddi zarar verir.  Dizel motorların en önemli ve pahalı parçalarından biri de enjektörleridir. Bu yüzden dizel motorlarda zarar daha fazla olmaktadır.

Benzinle çalışan araca dizel yakıt konulursa ne olur?

Dizel yakıt pompa ucu benzin depo girişinden daha büyük olduğundan genelde nadir görülen bir olaydır. Fakat bazen akaryakıt istasyonlarında yakıt tankerleri dizel yakıtı yanlışlıkla benzin deposuna koyabiliyor. Bu durumda pompacı benzin pompasından dizel yakıt geldiğinin farkına varmadan doldurur depoyu al başına bela.

Dizel yakıt sıkışıp patlamalar şeklinde yanan bir yakıttır. Benzinli araçlarda yanma işinden görevli parça bujilerdir. Benzin ise bujilerin aynı çakmak gibi çakma yapmasıyla tutaşan bir yakıttır.

Benzin yerine dizel yakıt alınması durumunda hava-yakıt (Zengin karışım) karışımının tutuşması çok daha zor gerçekleşecek veya hiç gerçekleşmeyecektir. Yani motorun hiç çalışmama durumuda söz konusudur. Böyle bir durumda zarar çok daha az olacaktır.

Eğer motor çalışırsa egzozdan yoğun duman çıkar. Motor çok sarsıntılı çalışır ve bir süre sonra zaten stop eder.

Bu durumda depoda ki yakıtın boşaltılması gerekmektedir. Servise de kesinlikle çekici ile gidilmelidir. servise gidildiğinde ise yanlış yakıt alındığı kayıtlara geçmelidir.

Bu hatadan kaynaklanan zararlar ne olacak?

Akaryakıt istasyonunda pompayı deponuza kendiniz koymadıysanız bütün sorumluluk pompacıda olacaktır. Çünkü onun görevi araca doğru yakıtı güvenli bir şekilde sizin istediğiniz kadar koymasıdır. Ayrıca benzin ve dizel yakıt pompa uçları birbirinden ayrıca farklıdır.

Akaryakıt istayonlarının yanlış yakıt alımından kaynaklanan zararları karşılamak amacıyla yaptırdıkları bir sigorta vardır. böyşe bir durumda sizin zararlarınızı varsa bu sigorta şirketi yoksa akaryakıt istasyonunun kendisi karşılamak zorundadır.

Tabi bunu sigortaya yada istasyona fatura edebilmeniz için ıspatlamanız gerekecektir. Nasıl ıspat edeceksiniz?

  • İlk olarak hangi istasyondan yakıt aldığınızı belgelemeniz gerekecek. Buda yakıt dolumundan sonra aldğınız fiş ile mümkündür. Her yakıt alımında sonra fişinizi mutlaka alınız ve bu fişi hemen atmayınız.
  • Eğer hala aracınızın deposunda yanlış yakıt bulunuyorsa delil göstermeniz açısından depoyu tek başınıza boşaltmamanız yararınıza olacaktır.
  • Depodan çıkan yanlış yakıttan numune almak gerekir. (Tahlil edilecektir) Çünkü her akaryakıt firmasının yakıtları birbirinden farklı ve hangi yakıtın hangi firmaya ait olduğu bellidir. Bu olay EPDK tarafından verilen “MARKER-İŞARETLEYİCİ” sayesinede tanınmalktadır.
  • Hukuki açıdan bakıldığında ise araca yanlış yakıt koyma iddiası 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanun kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.
  • Bu kanunun kapmasımda “Ayıplı Hizmet” vardır ve ayıplı hizmetten kaynaklanan bir zarar vardır hükmü ile sorumluluk akaryakıt firmasına aittir. Ayıplı hizmeti kanıtlamak koşulu ile Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurmanız lehinize olacaktır.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.