Araba Göstergeleri ve Araç Arıza İkaz Lambaları Anlamları

''Araba Göstergelerindeki Uyarı ve İkaz Lambaları Ne Anlama Geliyor?'' aşağıdaki detaylı yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

0 2.734

Araba Göstergeleri ve Araç Arıza İkaz Lambaları Anlamları

Aracınızın gösterge panelinde bulunan uyarı ve ikaz lambaları, aracınızla ilgili bir sorun olduğunda sizi önceden bilgilendirmek için tasarlanmıştır. Araba göstergelerinin ne anlama geldiğini bilirseniz, yaşanabilecek bir arızanın önceden tedbirini alarak, aracınızın daha büyük zararlardan kurtulmasına sizin de can güvenliğinizin korunmasına yardımcı olacaktır.

Uyarı ve ikaz lambaları sadece aracınızda arıza olduğunda yanmaz. Aracınızın herhangi bir sisteminin çalıştığını veya gözden geçirmeniz gereken bir  durumun olduğunu da size bildirir. İkaz lambaları aracınızın lastiğinin havasının azalması gibi küçük arızalarda da yanabilir, motor sistemindeki daha büyük arıza durumlarında da yanabilir. Neyse ki bu durum aracınızın beyni tarafından kontrol edilerek acileyet durumuna göre renklerle kodlanmıştır. Bu renk kodları aracınız hakkında acileyet durumuna göre karar vermenizi sağlar. Renk kodlarını kısaca açıklamak gerekirse;

Kırmızı yanan lambalar – En acil durumu temsil eder.

Sarı veya Turuncu yanan lambalar – En kısa zamanda gözden geçirilmesi gereken arıza oluştuğunda yanar.

Mavi yada Yeşil yanan lambalar– Daha çok bilgilendirme amaçlı yanar. Örneğin kısa veya uzun farların açık olması, sinyal verilmesi, hız sabitleyisinin devrede olması vb.

Araç gösterge panelinde en acil uyarılar kırmızı renkte gösterilir. Bu durumda aracınızı en kısa sürede trafiği tehlikeye atmayacak şekilde kenara çekerek aracınızı stop etmelisiniz. Sonrasında ise  yanan arıza lambasına göre hareket etmelisiniz.

Örneğin aracınızın hararet göstergesi yanmışsa motorunuzun aşırı ısınmış olduğunu gösterir ve bu durumda aracınızı kullanmaya devam ederseniz büyük maddi hasarlara uğrayabilirsiniz. Hangi uyarı durumunda ne yapmanız gerektiğini yazının devamında bahsedeceğim.

Sarı ve Turuncu ikaz lambaları daha az ciddi bir sorun oluştuğunda yanar. Bu renkte bir lamba yandığında arızanın durumuna göre yolunuza devam edebilirsiniz ama daha büyük arızaya dönüşme durumu olduğundan en kısa sürede aracınızı servise götürmeniz tavsiye edilir.

Son olarak yeşil veya mavi yanan lambalar bazen beyaz da olabilir, aracınızın belirli bir özelliğinin düzgün çalıştığını ve hangi sisteminin devrede olduğunu gösteren renk kodlarıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz her bir rengin ne anlama geldiğini bilmek aracınızda olup bitenleri teşhis etmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.  Yalnız bu durum arızayı çözmez size sadece acileyet durumunu bildirir.  Renk kodları dışında aracınızda olup biteni bilmek için gösterge panelinde yanan sembollerinde anlamını bilmeniz gerekir.Gösterge panelindeki semboller ne anlama geliyor?

Gösterge panelindeki sembollerden her biri aracınızın bir sistemine karşılık gelir. Bu semboller aracınızın beyni tarafından kontrol edilir. Beyin herhangi bir arıza durumunda veya herhangi bir sistemin çalıştığını göstermek için ışıklı olarak gösterilen bu sembolleri yakar. Dilerseniz araba gösterge panelinde en yaygın yanan arıza lambalarının ne anlama geldiğine detaylıca göz atalım.

1-Ön Sis Lambasının devrede olduğunu gösteren uyarı lambasıdır.

2– Arka Sis lambasının devrede olduğunu gösteren uyarı lambasıdır.

3– Sinyal lambası (Sinyal kolunu aşağı çektiğinizde gösterge panelinde ki sinyal lambasının sol tarafı yukarı kaldırdığınızda ise sinyal lambasının sağ tarafı yanıp söner.)

4– Uzun hüzmeli farlar (Yol boşken görüş açısının daha fazla olması adına yakılır. Normal geliş gidişli trafikte kısa hüzmeli farların yakılması tavsiye edilir. Yeni teknolojik araçlarda kısa -uzun far ayarı otomatik sensörlerle yapılır.)

5– Farların açık olduğunu bildiren uyarı lambasıdır.

6– Herhangi bir aydınlatma sisteminde arıza olduğu durumda yanar.

7– Fren ampüllerinin herhangi birinin yanmaması durumunda yanar.

8– Far seviye kontrolü lambasıdır. Uygun ışıklandırma seviyesi dışında bir durum oluştuğunda yanar. Kontrol edilerek uygun seviyeye getirilmesi önerilir.

9– Aşağı yukarı ayarlanabilir far sistemi lambası (Adaptif far sistemi uyarı lambası)

10– Kısa hüzmeli farların açık olduğunu gösterir.

11– Şarj sisteminde arıza olduğunu gösterir. Bu uyarı lambası araç kontağı birinci kademeye getirildiğinde bir kaç saniye yanar ve araç çalıştırıldığında sönmesi gerekir. Sönmediği durumlarda aracın aküsünde veya şarj dinamosunda arıza olduğunu gösterir. En sık akü bittiiğinde veya akü şarjının azaldığı durumlarda yanar. Bu lamba yanık vaziyette araçınız çalışıyorsa aracınız şarj olmuyor demektir ve akünüzün gücü tükendiğinde aracınız çalışmaz.

12– Daha çok otomatik araçlarda bulunur ve aracınız çalışması için pedala basmanız gerektiğini hatırlatan uyarı lambasıdır.

13Dizel partikül filitresi arıza lambasıdır. Partikül filitresi dışarıya atılan havayı kirleten egzoz gazlarının filitreden geçilerek daha az zararlı gazın dışaraıya atılmasını sağlayan parçadır. Bu lamba dizel araçlarda bulunur ve yandiği zaman aracınızın egzoz sisteminde kurumla veya daha farklı maddelerden dolayı tıkandığını gösterir.  Dizel partikül filitresi yandığında aracınızın çekişten düştüğünü hissedebilirsiniz. Çok fazla tıkanmışsa aracınız tekler zaman zaman stop edebilir. Aracınızın egzoz emisyon değerleride yükselebilir. Aracınız çalışıyorken yüksek devirlerde 10-15 dakika kullanırsanız kurum temizlenebilir ve lamba söner. Sönmediği durumda servise gitmeniz önerilir.
14Katalizör sistemi uyarı ve ikaz lambasıdır. Bu sistem çevre kirliliğini azaltmak için geliştirilmiştir. Katalizör sisteminin görevi kurşunsuz benzin kullanan otomobillerin çalışması için motordaki hava-yakıt karışımının yanma sonucu ortaya çıkan zararlı gazları ikinci kez tekrar yakarak daha az zararlı gazın dışarıya atılmasını sağlamaktır.  Ülkemizde bu sistem bazı otomobil kullanıcıları tarafından sökülmektedir. Sökülmesinin en sık sebepleri ise otomobilin performansını düşürdüğünün düşünülmesi  ve bu parça arızalandığında tamir ücretlerinin yüksek olması. Kullanıcılar değiştirmek yerine sökülmesini tercih edebiliyor. Bu durum aracın çalışmasına engel olmadığından maddi olarak otomobil sahiplerine avantajı oluyor ve bu parçayı söktürüyorlar.

15– Bu uyarı lambası çok sık yanmamakla birlikte yakıtta ki olumsuz koşullardan dolayı yanar. Yakıt filitresinde yüksek su seviyesi algılandığında bu lamba yanar.

16– Hava filitresinin değişmesi yada temizlenmesi gerektiğini bildiren uyarı ve ikaz lambasıdır.

17Hareret göstergesi uyarı lambasıdır. Motor soğutma suyunun aşırı ısındığını gösterir. Aracınızdaki en önemli 3 uyarı lambasından biridir.(Diğerleri Yağ Lambası ve Şarj Lambası) Aracınızın gösterge panelinde kırmızı renkte yanan bu lambayı gördüğünüzde aracınızı en kısa sürede durdurmanız ve motorun uygun sıcaklığa gelmesini yani soğumasını beklemelisiniz. Aracınız soğusa bile bu durumda yolunuza devam etmeniz önerilmez. Aracınızı en yakın servise  götürmeniz tavsiye edilir. Bu lamba yanar vaziyette aracınızı sürmeye devam ederseniz aracınızın motoruna büyük maddi zararlar verebilirsiniz.

18-Yakıt filitresinin arızalı olduğu durumlarda yanar. Kalitesiz yakıt kullanımı sonrasında arıza yaşanabilir. Arıza durumunda yakıt filitresinin değişmesi tavsiye edilir.

19– Aracınızın yakıtı azaldığında yanan uyarı lambasıdır. Bu lamba yandığı zaman aracanızın marka modeline göre değişen oranlarda deponuzda yakıt kaldığını gösterir. Bu yakıt miktarı aracınızın kullanım klavuzunda yazar. Deponuzdaki yakıt ortalama 5 – 8 litre arasında kaldığında yanar.

20Yağ ikaz lambası. Yağ aracınızın can damarıdır. Bütün motor sistemi yağlanma sayesinde çalışır. İnsan vücüdu için gereken su gibidir. En önemli, acil işlem gerektiren ikaz lambasıdır. Bu lamba yandığında aracınızın yağ seviyesi azalmış demektir. En kısa sürede aracınızı durdurmanız ve motorunuz soğuduktan sonra yağ seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Bu lamba yanar vaziyette aracınızı kesinlikle sürmemeniz gerekmektedir.

21Motor arıza uyarı lambasıdır. En sık yanan lambalardan biridir. Bir çok araçta 2 seviyesi vardır. Işık yanmaya devam eder ve sabit kalırsa  az ciddi derecede önlem alınması gerekir.  Ancak ışık yanıp sönüyorsa daha önemli bir sorun olduğunu gösterir ve aracı sürmeden servise götürmeniz tavsiye edilir. Motor arıza lambası bir çok nedenden dolayı yanabilir. Yandığı zaman en kısa sürede servise gitmeniz ve aracınızı motor arıza tespit cihazına bağlatmanız gerekmektedir. Cihazda arızanın neden kaynaklandığı görülür ve işlem ona göre yapılır. En sık avans ayarı ve motor sisteminin değiştirilmesi sonucu düzgün montajı yapılmayan lpgli araçlarda yanar. Diğer rastlanan nedenler ise kalitesiz yakıt kullanılması, lambda sensörü arızası, katalitik konvertör arızası, egr arızası  gibi durumlarda yanabilir. Detaylı bilgi için  tıklayın ”motor arıza lambası neden yanar

22– Fren balatalarının bitmesi veya bitemeye yakın olduğu durumlarda yanar. Bu ikaz lambası daha çok yeni model  araçlarda bulunur. En kısa zamanda fren balatalarının kontrolü tavsiye edilir.

23– Otomatik araçlarda bulunan ve aracın çalışması için fren pedalına basılması gerektiğini bildiren uyarı lambasıdır.

24-Havalı Süspansiyon ikaz lambası

25-Aracınızda süspansiyon arızası oluştuğunda bu ikaz lambası yanar.

26– Bu ikaz lambası otomotik vitesli araçlarda yanar. Otomatik şanzıman sisteminde herhangi bir arıza durumunda yanar.

27– Araç dışı hava durumu bilgisini veren lambadır. Dış sıcaklık  0°C  ila +4°C  arasında ise sarı olarak 0°C  altında ise kırmızı renkte yanar.

28-Yağışlı havalarda far sisteminin aydınlatmasını ayarlayan sensördür.

29– Ön cam buz çözme  özelliği açıldığında yanar.

30– Arka cam buz çözme  özelliği açıldığında yanar.

31-Yağmur sensörünün devrede olduğunu bildiren ikaz lambasıdır.

32– Silecek sisteminin otomatik ayarda olduğunu gösteren araba göstergesidir.

33-Isıtma bujisi ikaz lambasıdır. Bu uyarı lambası dizel araçlarda bulunur ve aracının çalışması için gereken ateşleme ayarını yapan parçadır. Benzinli araçlarda ateşleme buji tarafından yapılırken dizel araçlarda özellikle soğuk havalarda ısıtma bujisi tarafından yapılır. Soğuk havalarda aracınız çalışmıyorsa ve bu arıza lambası yanıyorsa ısıtma bujileri görevini yerine getirmiyor demektir ve değiştirilmesi gerekir.

34– Kış modu devrede olduğunu bildiren araba göstergelerinden biridir.

35-Daha çok günümüz üst sınıf araçlarında bulunan  sensörlerle takip mesafesi ölçen ve uygunluk seviyesi dışına çıkıldığında yanan uyarı ışığıdır.

36– Belirlene  hızın aşıldığını gösteren ikaz lambasıdır.

37-Günümüz teknolijisi ile üretilen araçlarda sinyal kullanılmadan şerit değişikliği yapıldığında yanan ikaz lambasıdır.

38-Aracınızda ki bagaj dahil herjangi bir kapı açık kaldığında yahut tam kapanmadığı durumlarda yanan uyarı lambasıdır.

39– Emniyet kemeri takılmadığı durumda yanan ve sesli uyaran ikaz lambasıdır.
40– Aracınızın lastik havalarının olması gerekenden az olduğu durumlarda yanan lambadır.

41– Araç anahtarının yakında olmadığını uyaran lambadır.

42-Otomatik vitesli araçlarda, vites pozisyonunu park konuma getirdiğinizde yanar.

43– Yeni teknoliji araçlara bulunan park yardım sistemi ikaz lambası

44– Direksiyon kilit ikaz lambası

45-Hava yastığı arıza lambası. Bu lamba yandığında hava yastığı sistemi yani Airbag’lar görevini yerine getirmiyordur. Servise gitmeniz tavsiye edilir.

46– Daha az yakıt yakmak için tasarlanan ve aracın gaz tepkimesini biraz azaltan sistemin devrede olduğunu gösteren bilgilebdirme lambasıdır.

47– El freninin devrede olduğunu gösteren ikaz lambasıdır.

48– Hava yastığı devrede olamdığını gösteren ikaz lambasıdır.

49– Abs fren sistemi uyarı lambasıdır. Abs fren sisteminin devrede olmadığını gösterir. Güvenliğiniz için en kısa zamanda arızanın giderilmesi tavsiye edilir.

50-Hız sabitleyicisinin devrede olduğunu gösteren bilgilendirme ışığıdır.

51– Motor kaputunun açık olduğunu gösteren uyarı lambasıdır.

52– Arka bagaj kapağının açık olduğunu gösteren uyarı lambasıdır.

53– Kontak anahtarı arızası olduğunu bildiren uyarı lambasıdır.

54-Araç cam suyunun azaldığını yahut bittiğini bildiren uyarı lambasıdır.

Popüler Aramalar

arıza lambaları, araba gostergeleri, araba arıza işaretleri , araç gösterge paneli işaretleri ve anlamları, araç göstergeleri, araç arıza işaretleri, ikaz lambaları, uyarı işaretleri, ikaz işaretleri, opel arıza lambaları, reno arıza lambaları, golf arıza lambaları, oejo arıza lambaları, mercedes arıza lambaları, dacia arıza lambaları, skoda arız alambaları, audi arıza lambaları, renault arıza lambaları, volkswagen arıza lambaları, passat arıza lambaları, ford arıza lambaları, kia arıza lambaları, bmw arıza lambaları

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.