ABS Nedir? Nasıl Çalışır? Araçta ABS Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

0 329

ABS Nedir?

ABS (Anti-lock Braking System) aracın yük durumu, hızı, fren pedalına yapılan basınca göre ani yapılan frenlemelerde lastiklerin kilitlenmesini engelleyerek direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını engelleyen bir hidrolik frenleme sistemidir. Kısacası ABS fren sistemi lastikleri kilitlemeyen bir fren sistemidir diyebiliriz.

ABS Nasıl Çalışır?

ABS fren sisteminde her tekerleği ayrı ayrı denetleyen bir sistem bulunur. Bu sistem aracın tekerlek devir sayılarını frenleme durumda denetler. Ani fren durumunda kilitlenen bir teker olduğunu tespit ederse o tekere iletilen frenleme şiddetini azaltır. Tekerlek tekrar hızlanınca fren basıncını tekrar yükselterek tekerlek frenlenir. Bu olay çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. ABS kontrol ünitesi tüm lastikleri birbirinden bağımsız olarak kontrol eder. Örneğin lastiklerden biri ıslak zeminde diğer lastik ise kuru zeminde olsun. Ani frenleme durumunda ıslak zeminde olan tekerlek erken kayma eğiliminde olacaktır. Bu durumda ABS beyni sadece ıslak zeminde olan tekeri kontrol altına alıp frenleme ile kilitlenmesini engeller. Bu sayede güvenli frenleme yapılmış olunur.abs-fren-sistemi

ABS fren sistemine sahip araçların durma mesafeleri daha kısadır. 2003 yılında Avustralya’daki Monash Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre ABS Fren sistemi, araç kazalarını %18 ile %35 arasında azaltmaktadır.

Ancak şunu unutmamakta fayda var. Hiç bir güvenlik sistemi fizik kurallarının ötesine geçemez. Benim arabamda ABS var koydum mu durur demeyin. Saatte 100 km hızla giden bir aracın durmak için ortalama 37 metre mesafeye ihtiyacı vardır. Unutmayın kendinizi ona göre ayarlayın. Yoksa ABS sizi kurtaramaz…

Lastiklerdeki Kilitlenme ve Kayma Olayı

ABS fren sisteminde her tekerlek üzerinde bir sensör bulunur. Bu sensörler her tekerleği aracın durumuna göre ayrı ayrı kontrol ederek ABS beynine iletirler. Sensörlerden biri ani frenle birlikte lastiklerden birinin ve bir kaçının kilitlendiğini anlarsa hemen ABS beynine iletir. ABS beyni bu veriyi işleyerek kilitlenmiş tekerleğe iletilen frenleme kuvvetini azaltarak yeniden dönmesini sağlar. İstenilen dönüş sayısına varan tekerleğe yeniden frenleme kuvveti uygulanır. Bu olay saniyede bir kaç defa tekrar edilir. Böylece tekerleklerin kilitlenip kontrol dışına çıkması engellenmiş olur.

Araçta ABS Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda ABS olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunun için yapmanız gereken aracınız marka model ve versiyonunu öğrenip internetten araştırma yapmak veya direksiyonun başına geçmek. Direksiyon başına geçenler için tespit sistemimiz şu şekilde. Arabaya binip belirli bir hıza ulaştığınızda ani frenle birlikte ditreksiyonu hafif sağa veya sola kırmak. Eğer ani frenle birlikte aracınız döndüğünüz yöne gidiyorsa ABS var dönmüyor kayıp uzaklara gidiyorsa ABS yoktur demektir.

ABS (Anti-lock Braking System) Tarihi Gelişim Süreci

ABS fren sisteminin mazisi oldukça eskilere dayanmaktadır. İlk defa 1920 yılında bir Alman firması olan VOİSİN tarafından “Frenlemenin tekerlekleri kilitlemesini önleyici donanım” adıyla ilk prototipini yapılmıştır.

ABS fren sistemi zaman içerisinde ilk başta uçaklarda ve askeri alanlarda kullanılmıştır. ABS’nin İlk defa bir otomobilde kendini gösterdiğinde yıl 1967 idi. 1967 yılında İngiliz üretici JANSEN tarafından ilk defa bir otomobilde kullanılmıştır.

ABS fren sistemi bir beyin tarafından kontrol edilebilir hal aldığında yıl 1978 olmuştu ve Mercedes S serisinde ve ondan sonra da BMW 7 serisinde kullanılmaya başlanmıştı.

ABS fren sistemi ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda ortalama 6 kğ ağırlığındaydı. Zaman içerisinde elektronik alandaki gelişmelere paralel olarak ABS sistemide geliştirildi ve şu an BOSCH tarafından üretilen ABS fren sistemini toplam ağırlığı 2.6 kğ’dır. Büyüklük olarak ise İlk kullanılan versiyonlarına oranla neredeyse 5 kat küçülmüştür. Bu sayede çok küçük araçlarda dahi kullanılabilir hale gelmiştir

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.