Fiat Egea Dizel+Otomatik Test Sürüşü ve Detaylı İnceleme

0 298

Bugün Fiat ve Toyota bayilerindeydik. Sizin için yeni dizel+otomatik Fiat Egea ve Toyota C-HR modellerini inceleme fırsatı bulduk.

Yeni Dizel+Otomatik Fiat EGEA

Fiat, EGEA’da çiftkavrama mantığıyla çalışan yeni nesil otomatik şanzımanını bu otomobilde dizel motor ile kombine etmiş. Dizel Ünite 1750 prm devirden itibaren 320 NM tork ve 120 PS güç üretiyor. Bu güç verileri yeni çift kavramalı 6 ileri DCT şanzıman ile tekerleklere iletiliyor.

Motor ve Performans

EGEA’nın dizel motoru yeterli düzeyde ve performans açısından bir sıkıntı yaratmıyor. DCT şanzımanla da son derece uyumlu olan bu motorun biraz gürültülü olduğunu (yada EGEA’da yalıtımın zayıf kalmasından da kaynaklı olabilir) söylemek lazım. 80 km civarından itibaren rüzgar sesi içeri girmeye başlıyor. DCT şanzıman geçişleri sarsıntısız ve iyi düzeyde. Ancak bizim test ettiğimiz araçta “ECO modundan kaynaklı da olabilir” gaz pedalına asıldığımızda bir alt vitese alıp yapıştırmasını beklerdik ama bunu yapmadı.

Tasarım ve Kalite

EGEA’nın dış tasarımının son derece hoşuma gittiğini söylemem lazım. Ama aynı düşüncelerimi iç mekan içinde söylemek isterdim ama mallesef iç mekan tam bir fiyasko bence. Gönülleri kazanan bu dış tasarımın iç tasarımının da etkileyici olmasını beklerdim ancak iç mekan tam bir fiyasko. Hem kalite anlamında hem tasarım anlamında. Aracın göğsünde yumuşak plastik kullanılmış ama deseni göz tırmalıyor. 5 inç büyüklüğündeki ekranı yetersiz ve tasarımı son derece kötü. Diğer plastik aksamlar sert malzemeden imal edilmiş ve dokunacağınız her yer elinizde kalacakmış hissi var. Özellikle arka kol dayama plastik aksamını olurda kırılır diye açmak dahi istemedim. EGEA küçük eşyalarınız koyma noktasında yeterli. Kollarınıı dayadığınız alanlar suni deri ile kaplanmış. Ön koltuk arka kafalıklarının da bu malzeme ile kaplanması iyi düşünülmüş. Benim STYLE Octavi’amda koltuklar bej olmasına rağmen kafalıkların ön kısmı deri ile kaplansaydı süper olurdu açıkçası. Bunun dışında koltukları oldukça şık duruyor ve yarı deri döşemeler kullanılmış. Bagaj kapısını bir tuş yardımıyla açıyorsunuz ancak kapatmak için herhangi bir tutacak konulmamış. Arabanız kirli ise bagajı kapatmak zorunda kalırsanız elinizde batacaktır.  

Donanım Fiyat

Hükümetin vatandaşlarına attığı son dakika golünün ardından ÖTV’ye yapılan zamlardan sonra 1.6 multijet Fiat EGEA DCT Lounge liste fiyatı 85.700 TL, bayi indirim fiyatı ise 84.000 TL.    

74%
Awesome

Fiat EGEA Puanlarım

  • Motor
  • DCT Şanzıman
  • Kalite
  • Performans
  • Fiyat

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.