Bu Çarpışma Testi En Çok Satan Modeli Üretimden Kaldırdı

0 209

Bu çarpışma testi alışılageldik testlerden çok farklı. Öyle ki bu testin ardından bir otomobil seri üretimden kaldırıldı.

Alışılageldik çarpışma testlerinde önceden tasarlanmış sabit cisimlere araçlar belirli hızlarla çarptırılırdı. Bu testte ise iki araç gerçekten çarpıştırılıyor. Aslında hep olması gereken de bu değil mi? Bu çarpışma testi tarihte bir ilke sebep oldu. Neden mi? Çünkü bu çarpışma testinden sonra bir otomobilin seri üretimine son verildi.

Ezber Bozan Test Merkezi GLOBAL NCAP

Global Ncap yakın zamanda kurulan bir otomobil test merkezi. Bu test merkezi alışılmışın dışında testler gerçekleştiriyor. Global Ncap testleri kendisi yapmıyor aslında. Teste girecek otomobilleri ve nasıl bir test yapılacağının programını çıkarıp bunu kendini kanıtlamış Euro Ncap gibi test merkezlerine yaptırıyor.

Peki bu durumda ezber bozan ne diyeceksiniz? Ezberleri bozan şu; Normal araç testlerinde önceden tasarlanmış sabit objelere otomobiller çarpardı. Ancak Global Ncap’ın tasarladığı çarpışma testlerinde gerçek iki otomobil çarpışıyor. Aslında olması gerekende bu değil mi ?

Güvenli araç ürettiğini idda eden firmaların araçlarını tüketici açısından test eden bir merkez Global Ncap.

Güvenirliğini ispatlamak için çatır çatır çarpışan otomobillerin aksine çarpışma testlerine girmeyen kaçak otomobillerin peşinde olan Global Ncap, Bu yüzden çok satan ancak çarpışma testlerinden sıvışan otomobilleri yakasından tuttuğu gibi çarpışma testine sokuyor.

Global Ncap’ın hedefi çarpışma testlerinde 0 yıldız almış araçları yeryüzünden tamamen silmek. Bu yüzden sloganı #NOZEROSTARCAR.

Şimdi bu videoda alışılmışın dışında bir test izleyeceksiniz. Bu testte bir tarafta Nissan’nın yıllardır Meksika’da ürettiği TSURU  modeli, diğer tarafta yine Nissan’nın ürettiği ve Amerika da en ucuz fiyata sattığı VERSA. Bu iki otomobil kafa kafaya çarpıştırıldı. Çarpışma testini gören Nissan TSURU modelinin üretiminin Mayıs 2017 tarihinden itibaren kaldıracağını açıkladı.

Testte iki araç saatte 64 km/h hızla çarpışıyor. Videoda ki kırmızı araba (TSURU) adeta çarpışmanın etkisiyle ikiye katlanıyor. Bakmayın siz öyle kırmızı arabanın 90 lı yıllardan kalma gibi gözüktüğüne bu arabanın 2017 modeli bile üretildi şimdiden. İç kameradan bakıldığında kırmızı arabanın hava yastığı dahi yok. Bu arabayla kaza yapan Meksikalının yaşaması Allah’ın takdirine kalmış. Bunun yanında beyaz arabada ise hava yastıkları var. Bunun kaza yapan Amerikalının hayatta kalma şansı daha yüksek.

Her iki arabada 2016 model ve aynı firma tarafından üretiliyor. Ancak Amerika için üretilen model daha güvenli iken Meksika pazarı için üretilen araba içler acısı.

Nissan Meksikalılar için size bu araba çok bile nasılsa paranız yok çok yaşamasanızda umurumuzda değil. Amerikalılar yanaşın sizde para var bizim arabalarda ölmezsiniz mi demek istiyor acep.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.