2017 Fiesta ile Ne Değişti? 2016 Fiesta – 2017 Yeni Fiesta Karşılaştırma

0 265

Ford’un ilk defa 2008 yılında pazara sunduğu Fiesta modeli oldukça iyi satış rakamları yakaladı. Öyle ki Avrup’da en çok satan otomobiller arasında ilk üçe bile girdi. Ülkemizde ise oldukça popüler ve sevilen bir model olduğunuda belirtmek lazım.

Ford bu sevimli modelini dün akşam Berlin’de yapılan bir oraganizasyon ile tanıttı. Yenilenen Fiesta oldukça iddalı özellikleriyle dikkat çekiyor.Fiesta, küçük sınıfta görmeye pek alışık olmadığımız hatta bazı büyük modellerde bile bulunmayan özellikleriyle göz dolduruyor.

2017 Fiesta – 2016 Fiesta Karşılaştırma

Ön Tasarım

a

Genel manada ön kısımda pek bir farklılık göze çarpmasada, küçük dokunuşlarla şık bir görünüm elde edilmiş. Yeni Fiesta’nın eskisine nazaran daha yuvarlak hatlara sahip olduğu görülüyor. Yuvarlatılmış gibi duran ön havalandırma kanalı daha bir agresif görünüm katmış. Ön tampon yeniden elden geçirilmiş sis farı detayları güzel olmuş. Küçülen ve daha yuvarlak hatlara bürünen yeni far grubu bütünlüğü tamamlamış. Eski modelde far yapısı yukarı doğru uzanıyor ve oldukça büyük duruyordu. Buda minik bir otomobil olan Fiesta’da sırıtıyordu açıkçası. Ford bu tasarım detayını yeni Fiesta’da yeniden yorumlamış ve oldukça hoş olmuş.

Çok fazla göze çarpmasa da ön cam su fıskiyelerinin ön kaput altına konumlandırılması iyi olmuş.


Fiesta Arka Tasarım

bArka kısımdaki değişiklikler ön taraftaki değişikliklere nazaran daha fazla. Arka kısım çok daha şık ve modern bir yapıya kavuşmuş. Tıpkı ön taraf far gurubunda olduğu gibi arka stop lambalarıda C sutunu boyunca tavana doğru uzanıyordu. Yeniden elden geçen stop lambaları daha basık ve karakteristik bir yapıya bürünmüş. Havalandırma kanalı gibi duran arka sis lambaları ayrı bir hava katmış. Yeniden tasarlanan arka tamponlar ile tasarım bütünlüğü sağlanmış.


Fiesta İç Tasarım

adsiz-2Yeni Fiesta’da en fazla değişim iç mekanda yapılmış. Öyleki eskisiyle hiçbir benzerlik bulunmuyor. Yeni Fiesta’da ilk dikkat çeken hiç süphesiz yüzen formda yapısıyla yeni multimedya ekranı oluyor. Bu ekran dokunmatik ve 8 inç büyüklüğünde.  Eski Fiesta’da herhangi bir ekran seçeneği bulunmuyor ve çeşitli kontroller için tam 20 tane tuş takımı mevcuttu. Yeni modelde bu curcuna yok. Daha sade ve kullanışlı bir iç mekan tasarlanmış. Yeni direksiyon simidi ve yeniden tasarlanan gösterge gurubu ile iç mekan tamamen yenilenmiş. Yeni Fiesta büyüyen ebatlarının avantajını iç mekanda sergilemeyi başarmış. Küçük eşyalar için ön kısımda vitesin önünde yeni büyükçe bir bölmeye yer verilmiş. Ayrıca Fiesta B&O Play ses sistemine sahip ilk Ford olacak.

Yeri gelmişken belirteyim 8 inç ekran opsiyon olarak alınabilecek. Tıpkı diğer bazı sürücü yardım asistanları gibi. Bunun dışında standart olarak 4.2 ile 6,5 inç seçenekler donanım seviyelerine göre Fiesta modellerine konulacak.

d

Yeni Fiesta’nın orta konsol tasarımını Peugeot 208’e benzettim…

Siz ne dersiniz?

Yeni Ford Fiesta Donanım Seçenekleri

Yani Fiesta dört faklı donanım seviyesiyle satışa sunulacak. Bu donanım seçenekleri ise şu şekilde;

c

Yeni Ford Fiesta’da donanım seviyelerinde farklılıkla göstermekle beraber;Yaya algılama, Aktif park asistanı, aktif güvenlik sistemleri, yatay ve dikey otomatik park asistanı, Adaptif hız kontrol sistemleri, Kör nokta uyarı sistemi,çarpışma önlemi sistemi başta olmak üzere 15 farklı sürücü destek sistemleri bulunuyor.

  • Fiesta Active crossover
  • Fiesta Titanium
  • Fiesta ST-Line
  • Fiesta Vignale

Yeni Fiesta Motor Seçenekleri

Ford ödüllü 3 silindirli turbo şarjlı benzinli motorunu yeniden revize ederek bu motora yeni bir özellik ekledi. Ford, aynı Volkswagen modellerinden tanıdımız ACT sisteminin bir benzerini bu motora uyarlamış. Yani istenildiği zaman bu 3 silindirden biri kapatılabiliyor. Böylece 2 silindir ile yürümeye başlayan otomobil çok daha az yakıt tüketimine sahip olmuş oluyor.

Bu silindir kapatma teknolojisi sayesinde %6 oranında daha az yakıt tüketileceği belirtiliyor.  Silindirlerden birini devreden çıkarma işlemini aracın bilgisayarı kontrol ediyor. Gerekli görmediği durumlarda bir silindiri devre dışı bırakıyor.

Benzinli motorlarda 100 PS, 125 PS ve 140 PS güç seçenekleri bulunuyor. 100 PS versiyonunda opsiyonel cift kavramalı otomatik vitesle alınabilecek.

1.5lt Dizel de ise 85 PS ve 120 PS v.ersiyonları satışa sunulacak.

Giriş donanımlı Fiesta modellerinde 1.1lt hacme sahip benzinli motor ve 5 ileri düz şanzımanla sunulacak. Bu motorların 70 PS ve 85 PS güç seçenekleri olacak.

1.5lt TDCİ 85 PS ve 1.0 Ecobost motorlarda “Active Grille Shutter” özelliğine sahipken, tüm manuel şanzımanlı Fiesta’larda Eco sürüş modu bulanacak…

Active Grille Shutter: Aktif Ön Izgara

 

 

 

88%
Yeni Fiesta Puanım
  • Dış Tasarım
  • İç Tasarım
  • Motor
  • Teknoloji

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.