Volkswagen’de 3.gözü takanlar kervanına katıldı

0 90

Mercedes ve BMW modellerinde görmeye başladığımız sürücü yardımcı sistemi “üçüncü göz” Volkswagen modellerinde de kullanılmaya başlandı.

Mercedes otomobil üreticilerine örnek teşkil etmeye devam ediyor. Mercedes’i kendine örnek alan VW, elektronik sürücü destek sistemlerinden “üçüncü göz” teknolojisini kullanmaya başlayan yeni otomobil üreticisi oldu.

Otonom sistemlere geçiş sancılarının yaşandığı bu dönemde gelecekteki araçlarda kullanılacak teknolojiler şimdiden test edilmeye başlandı.

Volkswagen’de tıpkı Mercedes ve BMW de olduğu gibi otomobillerinde üçüncü göze yer verecek. Bu üçüncü göz araç üzerine yerleştirilen bir kamera aslında. Ama öyle bildiğimiz basit kameralardan değil. Bu kamera yol üzerinde bulunan tabelaları okuma yeteneğne sahip. Yol üzerinde bulunan sollama yapılamaz,sağa/sola dönülemez gibi mevcut trafik tabelalarını okuyarak araç içi bilgi ekranına yansıtıp sürücüyü bilgilendirebilen bu kamera, ayrıca yol üzerinde bulunan hız sınırı tabelalarını da okuyabiliyor. Yağmurun yağdığını da anlayabilen bu kamra sürücüyü ıslak zeminde yavaş gitmesi serektiği konusunda uyarıda yapabiliyor. Volkswagen’e göre yol üzerinde yurdum insanının silahla delik deşik ettiği bir tabelayı hatta üzeri çamur sıvanmış veya başka bir nedenden dolayı okuması güç tabalaları dahi bu kamera okuyabilme yeteneğine sahip.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.