Toyota’dan Yeni Motor ve Şanzımanlar

0 175

Toyota 2017 yılı itibariyle dünya genelinde kullanacağı motor ve şanzımanları tanıttı. Japon otomotiv devi 9 farklı yeni motor, çift kavrama ve sürekli değişken CVT şanzımanlar kullanacak. Toyota için çift kavramalı şanzıman bir ilk olacak. Bunun yanı sıra 5 yeni hibrit motoru da önümüzdeki yıllarda hayata geçirecek.

Toyota için artık yeni motor ve şanzıman kullanmanın zamanı gelmiş hatta geçiyordu. Bu yeni motorlar ve özellikle çift kavramalı şanzıman teknolojisi Toyota’ya yarayacaktır.

Toyota’nın yeni nesil TNGA platformunda üretilen araçlara üstün sürüş dinamiklerinin yanında çok daha tutumlu yapıda olacağı ifade ediliyor. Bu yeni motorlar değişken kontrol sistemleri ve optimum düzeyde yanma gibi bir motorda olması gereken özellikleri barındırdığı böylece %10 daha güçlü olmakla birlikte %20 daha tutumlu karakter sergilediği söyleniyor. Toyota, ülkemizde biraz göreceğimiz 2.5 lt direkt enjeksiyonlu dört silindirli motorunda %40 gibi dünyanın en iyi termal verimliliğine sahip motorunu yaptığını ifade ediyor.

Termal verimlilik nedir?

İçten yanmalı motorda sıkıştırma oranı arttırıp, atık ısıyı düşürebiliyorsanız elinizde temal verimliliğe sahip bir motorunuz var demektir. Termal verimli bir motordan daha fazla güç alınabildiği gibi, daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleri elde edilmiş olunuyor.

toyota-dikey-girdapBu yeni motorlardan biri 1.3 lt hacminde Atkinson sistemi ile çalışan benzinli motor. Atkinson çevrimi prensibi ile çalışan bir motorda sıkıştırma oranı artıyor. Ayrıca hava ve yakıt karışımı silindirler içerisinde dikey girdap akımı şeklinde güçlü bir döner akışı ile göndererek ve bunları akıllı elektrikli değişken subap zamanlamasıyla (VVT – IE) ile egzost gazı sürkülasyonunu engelleyen EGR ile destekleyerek %38 termal verimlilik ile %15 yakıt tasarrufu sağlayan bir sistem.

Bir diğer motor ise 1.0 lt hacminde ki benzinli motor. Bu motor ise %37 termal verimliliğe sahip. Aynı 1.3 lt motor ile aynı çalışma prensibiyle soğutmalı EGR ve start – stop sistemiyle bu motor %30 oranında yakıt verimliliği sunuyor.
toyotatnga2

Toyota yeni motorları yeni şanzımanlarla kombine edecek. İki yeni şanzıman gelecek yıldan itibaren Toyota modellerinde görev yapmaya başlayacak. Bu otomatik şanzımanlar 8 ve 10 ileri olmak üzere “Direct Shift” çift kavramalı otomatik şanzımanlar ve geleneksel “Tork Konvertörlü” şanzımanlar olacak. Toyota vites geçişleri esnasında enerji kayıplarını azaltmak ve verimliliği arttırmak adına viteslerin dişli yüzeylerinde kullanılan yeni teknikler ile sürtünmeleri azalttığını söylüyor. Toyota yeni nesil şanzımanlarının %50 gibi iddialı bir oranda güç kayıplarını azalttığının altına bastırarak çiziyor.

Yeni geliştirilen motorlar ve şanzımanların yanı sıra Toyota hibrit teknolojilerini de geliştirmeye devam ediyor. “Toyota Multistage THS II” teknolojisini de tanıttı. Bu arkadan itişli hibrit modeller için yeni bir sistem. Eski sistemlerde jeneratörle beslenen sistem artık elektrikli motorla sağlanacak. Toyota bu yeni sistem ile elektrikli modda çalışan hibrit bir modele ekstradan 60 km’lik menzil eklemiş oluyor.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.