Swatch Elektrikli Araç Bataryası Üretecek

0 76

Dünyanın en tanınmış İsviçreli saat üreticisi Swatch, elektrikli araçlar için pil geliştirme işine girişti.

Ortağı olduğu Belenos Clean Power enerji şirketinde geleceğin araçları için hayati önem arz eden bataryaları üretme konusuna ciddi yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Belenos şirketi İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ile birlikte doğal olarak bulunan Vanadyum elementini kullanan piller üretiyor.

Günümüzde araç pilleri lityum-İon’dan oluşurken, Swatch hissedarı olduğu Belenos Clean Power şirketinin toprakta doğal olarak bulunan Vanadyum elementi ile araç pili üretimine dahil olacak. Ayrıca Vanadyum elementinin kullanılmasıyla birlikte piller daha hafif olurken, şarj süreleri de önemli ölçüde kısalacağı söyleniyor.

Swatch Group CEO’su Nick Hayek, pil takımının iki kat hızlı şarj edilebileceğini ve şu anda Tesla tarafından kullanılan Panasonic pillerden üçte bir ağırlığa sahip olabileceğini söyledi.

Hayek 2020 yılına kadar Swatch’ın 10-15 milyon dolar değerinde pil satabileceğini öngörüyor. Çinli  Geely ile halihazırda bir anlaşmaya varıldığından, Swatch’ın ürettiği pilleri Gelly markasının Çin’de ürettiği araçlarda deneyeceği  söyleniyor.

 

 

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.