Nvidia Otonom Sürüş Sistemleri Geliştirme İşine Girdi

0 82

Daha çok bilgisayar grafik kartları üreten Nvidia şirketi kendi kendini idare eden otomobil yapmak için kolları sıvadı.

Nvidia şirketinin son yıllarda otomotiv pazarına olan ilgisini gittikçe artmakta. Nvidia şirketinin geçtiğimiz günlerde başlayan ces 2017 kapsamında yaptığı anlaşmalar ile bun daha net görüyoruz. Şirket, Otomotiv sektörünün önde gelen elektronik parçalarını üreten ZF ve BOSCH şirketleriyle birlikte otonom sürüş sistemlerini geliştirmek amacıyla anlaşmaya vardı. İlk Nvidia elektronik sistemleri ile kontrol edilen otonom sürüş yeteneğine sahip otomobil 2020 yılında AUDİ çatısı altında yollarda olacak.

 

 

Audi ve Nvidia daha önce birlikte çalışmış ancak Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’ın CES 2017 aşamasında varıılan yeni ortaklık ile şirketlerin “Seviye 4” otonom araç üretmek için çalıştıklarını söyledi. Bu da tamamen kendi kendini kullanabilen bir otomobil demek. Konseptin erken bir ispatı olarak, iki şirket zaten deneysel bir kendi kendine giden Q7 SUV üzerinde çalışıyor. Nvidia, CES’de sergilenen otomobilin AI teknolojisini kullanarak sadece dört gün içinde kendini sürdürebileceğini söyledi.

Alman otomobil elektronik parça tedarikçileri ZF ve BOSCH otonom sürüş sistemleri pazarının gittikçe büyümesi üzerine Nvidia şirketini yakından takip ediyor.

Nvidia, bugün forkliftler, kamyonlar ve normal otomobiller için her şeye kolayca monte edilebilen, Nvidia’nın Drive PX 2 otomobil bilgisayarına dayanan otomatik bir sürüş sistemi  ProAI üzerinde ZF ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Bosch, ZF’nin piyasaya süreceği ilk ürün olacak olsa da, Nvidia’nın Sürüş teknolojisini kendi AI özellikli parçalarını diğer üreticilere satmasını çokta sorun etmiyor.

Günümüzde bir çok firma kendi otonom sistemlerini geliştirmeye çalışıyor. Ancak bu çokça emek ve zaman kaybı demek. Bu yüzden otomobil şirketleri Nvidia, ZF, Bosch gibi firmaların kendini kanıtlamış hazır otonom sistemlerini de tercih edebilir.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.