Mercedes’ten Geleceğin Aydınlatma Sistemi:”Digital Light”

0 120

Mercedes gelecekteki modellerinde kullanacağı aydınlatma teknolojisini tanıttı.

Bu yeni teknoloji yay geçitleri, trafik işaretlerini okuma yeteneğine sahip. Sistem ileri düzey projeksiyon teknolojisi içeriyor ve her farda bir milyondan fazla mikro ayna bulunuyor. Bu yeni aydınlatma teknolojisi ilk defa mercedes geliştirme aracı olan F015 modelinde karşımıza çıkmıştı.

Bu yeni sistem ile radarlar ve kamera sensörlerinin yanı sıra yoldaki diğer her şeyi algılayarak aydınlatma yönünü şiddetini ve gerekli diğer ayarları optimum hale çok hızlı bir şekilde getirebiliyor. Mercedes bu  yeni aydınlatma sistemine “Digital Light” yani dijital aydınlatma diyor.

Mercedes bu sistemi en çok karşı yönden gelen sürücülerin gözlerinin kamaşmaması için Digital light teknolojisini geliştirmiş.

DİJİTAL IŞIK: Yeni nesil HD farlar yüksek çözünürlüklü görüntüleri yol yüzeyine yansıtabilir
DİJİTAL IŞIK: HD görüntü iyileştirme sistemi ve projektör özelliklerini bünyesinde barındırır;
DİJİTAL IŞIK: Yeni nesil HD farlar yüksek çözünürlüklü görüntüleri yol yüzeyine yansıtabilir ;

Ayrıca bu sistem yola çeşitli semboller yansıtarak sürücü ve yayalara yardımcı olabilme yeteneğine sahip. Örneğin öndeki araca fazla yaklaşan sürücüyü yere yansıttığı bir sembol ile uyarabilecek.

Bazı Mercedes-Benz modellerinde zaten sunulan çok ışınlı far teknolojisi üzerine kurulan yeni dijital ışık teknolojisi, her far başına 1024 adet tek tek ayarlanabilen led çipi bulunuyor.

Mercedes, Audi ve BMW de kullanılan lazer ışığı teknolojisinden kaçınarak, yeni geliştirdikleri dijital ışık teknolojisi ile diğer sürücüler ile yayaların gözlerini daha az kamaştırdığını iddia ediyor.

Mercedes’in bu yeni teknolojiyi stop lambalarında da kullanması bekleniyor.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.