Jest Kontrolü Nedir? Volkswagen Jest Kontrolü Ne İşe Yarar?

0 119

  Jest kontolü en basit haliyle dokunmatik bir ekrana hiç temas etmeden, dokunmadan el hareketleriyle kontrol edebilme teknolojisine verilen isim.

  Hali hazırda bu teknolojiyi kullanan markalar var. Ancak bu teknoloji daha çok konsept araçlarda veya üst düzey elektrikli araçlarda bulunuyor.

  Volkswagen bu teknolojiyi ulaşılabilir hale getirdi diyebiliriz. Çünkü 2017 Golf devasa ekranıyla jest kontrollerinin kullanılabileceği ilk Volkswagen modeli olacak.

  Jest kontrolü sayesinde sürücü yola odaklanmışken dikkatini kaybetmeden bir dizi ayarları yapabilecek. Jest kontrolü sisteminin aktif edilebilmesi için bir tuşa basılması gerekiyor. Bu tuş hem sürücü tarafında hem yolcu bölmesinde bulunuyor. Böylelikle sürücü ve yolcular müzik sesinin azaltıp artırabilme, klima ayarlarını yapabilme, cam tavanı açıp kapatabilme gibi bir dizi ayarı sesle veya el hareketleriyle yapabilme imkanı buluyor.

  Bu teknoloji ile bir dizi ayarlar el hareketleriyle kontrol edilebildiğinden araç içi tuş karmaşası da tarihe karışmış oluyor. Sürücü dikkatini bozmadan istediği ayarı yapabildiği için kaza yapma riskini de azaltacağını belirtmekte fayda var.

2017 yılında VW Golf modelinde göreceğimiz jest kontrolleri arasında navigasyon ve istasyon seçimleri ile araç özelliklerine erişim sağlanamıyor. Bu özellikler için eski usul yöntemlerle kullanılabiliyor.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.