Herkes Konuşur Audi Yapar

0 109

Hemen hemen bütün markalar otonom sürüş sistemleri üzerinde çalışırlar. Çünkü geleceğin teknolojileri trendleri bu yönde ilerliyor. Bunu gören otomobil üreticileri otonom veya yarı otonom sistemler geliştirmeye çalışıyor veya bu tür sistemleri yapma hayali kuruyor.

Bu sistemler içerisinde aracın kendi kendine fren yapması, şerit takip edebilmesi, akıllı aydınlatma gibi bir sürü yeni teknoloji hayatımıza girdi bile. Audi diğer markalarında üzerinde çalıştığı sürücü destek sistemi “Trafik Işığı Bilgisi”  Las Vegas’ta ki kullanıcılarının hizmetine sunan ilk otomobil üreticisi oldu. “Trafik Işığı Bilgisi“ 2017 yılı itibariyle A4 ve Q7 allroad modellerinde yer alacak.  Audi Connect Prime donanımlı araçlarda  “Trafik Işığı Bilgisi“ne yer verilmiş.

Bu sistem şu şekilde işliyor. Otomobil 4G-LTE bağlantısı sayesinde toplamış olduğu trafik ışıklarının bilgisini sürücüye iletiyor. Işığın yeşile dönmesi için geçen zamanı geri sayım olarak araç kadranında sürücüsüne anlık gösteriyor. Bu özellik sadece Vegas’ta kullanıma açıldı. İlerleyen zamanlarda bir çok yerde bu özelliklerin kullanımı açılacak.

Aslında bakıldığında çok büyük bir özellikmiş gibi görünmüyor. Ama yakın zamanda otomobilleri otomatik pilotların kullandığını düşünün. Kendi kendine giden otomobillerin trafik ışıklarının ne zaman yeşile döndüğünü bilmesi gerekecektir. Bu sistem işte tam bu noktada çok işe yarayacaktır.

Aslında bu tür yarı otonom sistemler gelecekteki otomobillerin nasıl olacağı sinyallerini vermeye başlıyor. Gelecekteki arabaların kendi kendine gideceği, haber bültenlerinde trafik kazası diye bir haber duymayacağımızı, araçların elektrikle çalışacağı ve dolayısıyla emisyon diye bir terimin tarihe karışacağı gibi durumları tahmin etmek artık hiçte zor değil.

 

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.