2017 Audi Q8 Konsepti geleceğin Q modellerinin izlerini taşlıyor

0 84

Yakın zamanda ortaya çıkacak olan Audi Q8 SUV Coupe versiyonu Audi Q8 konseptinin üretime hazır modeli Detroit Motor Show’da sergilenecek.

Audi’nin MLB paltforumunda üretilen Q serisi 2018 yılında SUV segmentinde en üst sıraya gelmeyi hedefliyor. Bu sınıfın lüx üyelerinden BMW X6 ve Mercedes-Benz GLE ile mücadele verecek olan Q serisinde v6 ve v8 motorlar kullanılacak. Ayrıca Audi Q serisi hibrid ve tam elektrikli modelleri ile elini güçlendirmeyi hedefliyor.

Q serisi için yeni geliştirilen güç aktarım organlarını gelecekte Porsche Cayenne  modeline de entegre edecek.

Dört kişilik Q8 versiyonunda 48V elektirtrik sistemi, OLED yüksek çözünürlüklü ekranlar ve en son otonom sürüş işlevleri dahil olmak üzere gelecek yıl A8 için geliştirlmekte olan sistemlerin bir çoğunu Q8 modellerinde de kullanılması bekleniyor.

Q4 ve Q6 modellerinde de olduğu gibi Q8 de arka bagaj kapağı bulunan beş kapılı bir tasarıma sahip olacak. Araç yaklaşık olarak 5050 mm uzunluğunda ve 1970 mm genişliğinde Q7 ile yaklaşık aynı ölçülerde olacak.

Q8 Coupe karoserinde tavan çizgisi traşlanarak yaklaşık 1971 mm düşürülmüş. Buna rağmen Audi sözcüsü yeni Q8’in tavanının rakiplerine göre daha basık olduğunu söylüyor.

Konsept hakkında konuşan Audi tasarım şefi Marc Lichte,”Audi Q8 konsepti ile Q serisinin çizgisini belirlemiş olduk. Tasarımı güçlü bir şekilde sportif ve prestijli. Dahası bu konsept otomobilin önemli bir yönü de, coupe tasarımına sahip olduğu halde her koltukta rahat ve ferah bir iç mekan sunması.”

Q8 konsept tsarımı 1980 yıllarından itibaren Audi Ur-Quattro modelinin çizgilerini taşıyor, bunlara geniş, düz C direkleri ve tekerleklerin üstünde göze çarpan kaslı görünümlerde dahil.

Q8 başlangıç paketi İngilterede  3.0 TDİ modeli için yaklaşık 55.000 paund etiket değerine sahip.

 

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.