Yakıttan Nasıl Tasarruf Edilir? Araca Az Yaktırmanın Yolları?

1 115

Malum ülkemizde yakıt fiyatları aldı başını gitti. Artan yakıt fiyatları otomobil kullanıcılarını yakıt tasarrufu yapmak zorunda bıraktı. Bende tecrübelerime dayanarak kendimin de uyguladığı yakıt tasarruf yöntemlerinden bahsedeceğim.

Hızınız arttıkça yakıt tüketiminiz artar. Mümkün olduğunca doğru hızda ve doğru viteste seyretmek gerekir. Örneğin saatte 50 km ile giderken 6 yada 7. viteste gidiyorsanız çok yakarsınız.
Mümkün olduğunca vitesleri aracınızın motorunun maximum torkunu verdiği devri geçtiğinizde vites değiştirmek gerekiyor. Böylece hem motorunuz rahat çalışmış olacak hem yakıt tüketiminiz azalacaktır.
Ani hızlanma ve sert frenlemeden kaçınmak gerekiyor. Saatte 100 km ile ilerlemeyi düşünüyorsanız fabrika verilerindeki zamanlarda 100 km hıza çıkacağınıza yavaş yavaş bu hıza ulaşmanız yakıt tüketimine ciddi katkı sağlayacaktır.
Yokuş aşağı inerken vitesi boşa veya N konumuna almayın. Bilinenin aksine motor boş vitesteyken yakıt harcamaya devam ederken araç viteste yokuş aşağı inerken yakıt harcamaz.
Unutmayın ki agresif bir kullanan bir kullanıcı ile yumuşak bir kullanıcı arasında en az %20 yakıt tüketim farkı oluşur. Aracınızı nazik kullanın.
Aracınızın yardımcı hız asistanlarından yararlanın. Sürekli sabit hızda seyretmek yakıt tüketimine katkı sağlar. Bu yüzden özellikle şehirler arası yollarda gitmek istediğiniz hıza ulaştığınızda “Hız Sabitleme Sistemini” kullanın.
Ben şehirler arası yollarda saatte 100 ile 110 km arasında hız sabitleyerek giderim. Aracım otomatik vites olduğundan vites işine ben karışmıyorum. Ama 7. viteste yürüyor araç. Bu hızlarla yakıt tüketimi 100 km’de 3,8 ile 4,1 lt arasında değişiyor.
Klima yakıt tüketen canavar gibi işler. Bu yüzden gerekmedikçe klimayı kullanmamaya özen gösterin.
Yolculuk esnasında camların açık olması aracın aerodinamik yapısını bozduğundan ekstra yakıt tüketimine neden olacaktır.
Aracınızda bulunan gereksiz yüklerden kurtulun.
Aracınızın bakımların zamanında uzman eller tarafından gerektiği şekilde yaptırın.
Lastiklerinizi sürekli kontrol edin. Çünkü hava basıncı düşen lastik daha çok sürtünmeye neden olacağı için daha fazla yakıt tüketmenize neden olacaktır. Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi ile %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

  1. otomoto

    Denendi. Onaylandı. Söylenenleri uyguladım yol bilgisayarında ortalama tüketimim 150 km sonunda 1.3 lt azaldı…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.