Noter Araç Satış Ücreti 2018 – Araç Alım Satım Noter Ücreti 2018

2018 yılı itibari ile noter araç satış ücretlerine de zam geldi. Geçen sene 126 TL olan araç alım satım noter ücreti 2018 yılı itibari ile 180 TL oldu. Geçen sene 2017’nin 2. Yarısından sonra kaldırılan plaka değişiklik istendiğinde ödenen fark ücreti alınmamasına bu senede devam ediliyor.

0 1.734

Noter Araç Satış Ücreti 2018

1 Şubat 2018 tarihi itibariyle kanunda yaplan değişikliğe istinaden araç alım satım işlemleri, ruhsat işlemleri ve araç noter satış ücretlerinde değişiklikler yapıldı.

Bu duruma istinaden noter ücretleri;

Noter Evrak Bedeli: 120 TL

Noter Ücreti           :   43 TL

Belge Baskı Ücreti :    17 TL

Noter Araç satış Ücreti 2018 : 180 TL

Plaka Değişikliği Sonrası Noter Ücreti 

Noter Araç devir ücreti  2018 – Plaka değişikliği yoksa – 180.00 TL

Noter Araç devir ücreti  2018 – Plaka değişikliği varsa – 180.00 TL

 

Şubat 2018 itibariyle   emniyet müdürlüklükleri tarafından yapılan  ruhsat işlemleri noterlere devredildi. Bundan sonra tüm 2.el araç alım satım ruhsat işlemleri noterler tarafından yapılarak araç satışı yapıldıktan sonra ruhsat tescil belgesi alıcıya teslim edilecektir.

Araç Satış Noter Ücretini Kim Öder?

Noter ücretini aracı alan kişi öder. Yarı yarıya ödeme gibi bir durum mevcut değildir.

Araç Alım satım devir işlemleri nasıl yapılır?

Araç alım satımı için notere geldiyseniz eğer araçla ilgili durumları bitirmiş olmalısınız. İlk olarak araç alıcak veya satacaksanız kesinlikle ruhsat sahibiyle işlem yapmalısınız. Araç alıyorsanız eft yapacaksanız ruhsatı kontrol etmeli ve ruhsat sahibinin banka hesabına plaka ve açıklama yazarak para göndermelisiniz. Bunun dışında elden ödeme yapma, bir kısmını nakit ödeme gibi durumları kabul etmemenizi öneririm. Araç satarkande ilk olarak bankanıza paranın gönderilmesini isteyiniz satışı sonrasında veriniz. Para hesabınıza geldiğinde bankanızı arayıp eft üstünde herhangi bir koşul var mı yok mu öğrenmenizi tavsiye ederim.

Araç Satışına Engel Olucak Durumlar

Araç satışına gelmeden önce aracınızın üzerinde krediden veya başka durumdan dolayı daini-i mürtein, haciz gibi durumların olmadığına emin olun.

Aracın motorlu taşıtlar vergisi(MTV) borcu olmamalıdır.

Aracıj HGS-OGS gibi otoyol ve köprülere borcu olmadığını kontrol edin.

Aracın ödenmemiş trafik cezası olmamalıdır.

Araç muayene tarihinin geçmemeş olmasına dikkaet etmelisiniz. Muayenesi biten araçların alım satım işlemeleri yapılamamaktadır.

Yukarıdaki satışa engel olacak durumları araştırmalı ve notere gelmeden bu durumlaru çözmeniz gerekmektedir. Yoksa araç satışını yapamazsınız.

Popüler aramalar

2 el araba almak istiyorum noter ücreti ne kadar, 2.el araba-araç alım-satımı parası ne kadar, 2018 Noter araba satış ücreti, 2018 noter ücretleri araç satış, 2018 Yılı Noter’de Araç Devr İşlemleri, 2018 Yılı Noter’de Araç satış ücreti ne kadar oldu, 2018 yılında noterden araba alma satma ücreti, 2nci el oto devir teslim noter satış bedeli 2018, 2nd hand, araba alım satım işlemleri 2018, araba alım satım işlemleri kaç para, araba alım satım işlemleri noter ücreti 2018, araç alım satım işlemleri, Araç Alım Satım İşlemleri ücreti 2018, Araç Alım Satım Masrafı, araç alım satım noter ücreti2018, araç alım satım vergisi hesaplama, araç devir işlemleri satış ücreti 2018, araç noter satış bedeli hesaplama, Araç Noter Ücreti motorlu taşıt alım satımına dair 2018 yılı, Araç satışında noter masrafları

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.