Dizel Araçların Bu Kentlere Girmesi Yasaklanacak

0 105

Madrid,Paris,Atina ve Mexico City  belediye başkanları 2025 yılına kadar şehirlerinde dizel araçları yasaklayacaklarını söyledi.

Dün Mexico City de gerçekleştirilen C40 Belediye Başkanları zirvesinde konuşan başkanlar, alternatif yakıtlı araç alımına teşvik amaçlı 2025 yılına kadar dizel yakıtlı araçları şehirlerinde yasaklayacaklarını söyledi.

Zaten gelecek trendler de bunu gösteriyor. Gelecekte dizel araç almak akıl karı olmaktan uzak olacak. Çünkü deizel araçlar çok daha pahalı olacaklar.

Paris Belediye Başkanı  ve C40 Kentler İklim Liderliği Grubunun yeni başkanı Anne Hidalgo, “Belediyelere, iklim değişikliğinin karşı karşıya olduğumuz bu zamanda büyük iş düşmektedir.
Bugün, hava kirliliğine, sağlık problemlerine ve ölümlerine – özellikle savunmasız vatandaşlarımız için – artık hoşgörümüze dayanamadığımızı söylemek için ayağa kalkıyoruz. Hava kirliliği gibi büyük sorunlar cesur bir harekete ihtiyaç duyuyor ve biz de dizel yakıtlı araçları yasaklıyoruz.”

Bu dört kentin belediye başkanı Dünya Sağlık Örgütü verilerini baz alarak yılda 3 milyon insanın dış hava kirliliğine maruz kaldığından öldüğüne değindi.

Madrid belediye başkanı Manuela Carmena, “Kentlerimizde soluduğumuz hava kalitesinin, iklim değişikliği ile doğrudan bağlantılıdır. Kentlerimizde üretilen sera gazı emisyonlarını düşürdükçe havalarımız daha temiz olacak ve çocuklarımız, dedelerimiz ve komşularımız sağlıklı olacak” dedi.

Mexico City belediye başkanı Miguel Manel Mancera, kentin otobüs Hızlı Ulaşım sistemi ve metro gibi toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğuı hafifletmek için “aynı zamanda bisiklet altyapısına yatırım yaparken” alternatif ulaşım yöntemlerini genişleteceğini söyledi.

Renault’a Göre Dizel Araç Üretimi 2020 Yılında Bitecek

Atina Belediye Başkanı Giorgos Kaminis şunları söyledi: “Amacımız gelecek yıllarda tüm dizel araçları Atina’nın merkezinden tamamen kaldırmak. Hava Kalitesi Beyannamesi’ni destekliyorum ve ortaklarımızın ulusal hükümetteki taahhütlerini uluslararası iklim eylemi anlaşmalarına dayanarak uygulamak için çağırdığımızı ve nefes aldığımız havayı temizleme konusundaki ortak çabalarımıza katılmaya özendim.

16 Avrupa ülkesi ve Almanya’nın 2030 yılına kadar hem benzinli hem de dizel araçlarını yasaklama niyetleri olduğu dile getirildi. geldi. Almanya 2019 yılına kadar yollarında 300.000 elektrikli otomobil ve ertesi yıl yarım milyon elektrikli arabaya sahip olmayı hedefliyor. 2030 yılına gelindiğinde, karayollarında altı milyon elektrikli aracın (hibridler ve elektrikli) olmasını hedefliyor.

Bizim ülkemizde böyle bir kararın açıklandığını düşünsenize hemen sokaklarda eylemler başlar, hükümetler düşer daha neler neler…

Ama arabası olmayanın arabası olanlar tarafından havanın kirletilmesiyle gördüğü zararı azaltma adına alınan tedbirleri görünce elin gavurunu tebrik etmek gerekiyor.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.