Ford’tan Elektrikli SUV Atağı

0 110

Bugün Ford cephesinden yapılan açıklamada 2020 yılına kadar tamamen elektrikle çalışan SUV üretecekleri yönünde. Ayrıca Ford, Mustang ve F-150 modellerine de elektrik verecek.

Ford’un Michigan fabrikasında üretilen ve henüz isimlendirilmeyen ve çeşitli versiyonlarla karşımıza çıkarılması planlanan bu model 2020 yılında yollardaki yerini alacak.

Ayrıca Ford, elektrikli araç pazarında göze girebilmek adına kablosuz şarj teknolojisini ABD ve Avrupa pazarında test ediyor. Sistemler yerini aldıktan sonra bir araç şarj alanına park edildiğinde herhangi bir fiziksel temasa gerek olmadan şarj olabilecek.

Ford Genel Sekreteri Mark Fields yaptığı açıklamada,”Dünyada elektrikli araçlara olan eğilim arttıkça Ford’ta bu alanda söz sahibi olmaya kararlı” dedi.

Ford Dünya çapında yaklaşık 30.000 elektrikli araç sahibinin incelemiş ve şu sonuçlara ulaşmış:

%88’i günlük 95 km ve daha az yol katediyor. Her 5 kişiden biri her gün aracını şarj ediyor. Bu istatistik verileri ele alan Ford, üretecekleri elektrikli araçları için yaklaşık 480 km menzili yeterli görmüş. Zira Amerika’da en büyük rakibi olan Chevrolet cephesinde 345 km, Tesla modellerinde ise 380 km menzil sunan modeller mevcut. Ford sunacağı 480 km menzil ve kablosuz sarj teknolojileri ile tüketicilerin gözüne girmeye çalışıyor.

 

 

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.