İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?, 2. El Araba Alırken Yapılacak İşlemler Nelerdir?, İkinci El Araba Alırken Km'si Kaç Olmalı?, Araba Motoru Nasıl Kontrol Edilir?, İkinci El Araba İşlemleri Nelerdir?

Hepsi yazımızda…Bu yazımızı okumadan 2. el araba almayın!

0 123

Günümüzde birçok insan daha hesaplı olmasından dolayı sıfır araba almak yerine ikinci el araba almayı tercih etmektedir. Birçok insanın başına gelen bu durum sonrasında bazı kişiler oldukça memnun kalırken, bazıları pişman olmaktadır. Bu pişmanlığın sebebi ise alış veriş sırasında aracı iyi incelememekten ve bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanmaktadır. Eğer siz de pişman olmamak ve aldığınız araçtan memnun kalmak istiyorsanız çok iyi bir inceleme yapmalı ve her konuya özen göstermelisiniz. Peki bu ikinci el araba alırken dikkate edilmesi gereken husular nelerdir?

 

Araç araştırması yaparken ilk olarak aracın satış fiyatlarına göre karar vermeyin. Alacağınız aracın kronik problemleri var mı?, ikinci elde tercih ediliyor mu?, yakıt tüketimi nasıl?, özellikle otomatik almayı düşünüyorsanız şanzıman sorunları var mı?, kullanımı konforlu mu? gibi durumları inceleyin. Bu gibi araştırmalar yapmanız için size rehber niteliğinde bir otomobil bloğu önericeğim.

Sitenin ismi ‘’Otomobilrehberim.com’’. Site 4 yılı aşkındır yayında ve otomobil arızaları çözümü, araç incelemeleri, kullanıcı yorumları, araçların piyasa fiyatları, lpg arızaları ve nedenleri, lastik tavsiyeleri gibi bir çok konuda detaylı yazıları mevcut. Aklınıza takılan bir çok sorunun cevabını bu sitede bulabilirsiniz. Bulamadığınız zamanlarda ise ‘’Ustaya Sor’’ bölümünden sorunuzu yazabilirsiniz. Çok kısa sürelerde sorularınız cevaplanacaktır.

Buraya kadar herşey tamam alıcağınız aracı belirlediniz. Aracı değerinde almak için aracın piyasadaki ve ikinci el piyasasındaki değerini öğrenmelisiniz. İnternetten araştırma yapıyorsanız araç satış siteleri dışında forumlardan ve bloglardanda yararlanın. Aracın kaza kaydına bakmayı kesinlikle unutmamalısınız. Alacağınız otomobilin sicili çok büyük önem taşımaktadır.

Aracı görmeye gitmeden 5664’e almayı düşündüğünüz aracın plakasını yazıp gönderirseniz Tramer’den size aracın pert kaydının olup olmadığı, aracın daha önceki hasar sayıları, hasar tutarları ve hangi kilometrelerde muayeneye girdiği bilgileri mesaj olarak gelmektedir. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken aracın km’sinde oynama yapılmış olması durumudur.. Mesajda gelen km bilgileriyle aracın göstergesindeki km bilgilerini karşılaştırın.

İlk kontrolleri yaptıktan sonra araç aklınıza yattıysa satıcıyla iletişime geçin, araçla ilgili kaza bilgilerini, bakımlarını vs. sorun. Bu kısmda da herşey tamamsa aracı görmek istediğinizi iletin ve satıcıdan randevu alın.Otomobili almaya giderken yanınızda bu işten anlayan birinin olması size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Gittiğinizde ilk olarak ruhsatı isteyip ruhsattaki motor şase numaralarının aracın üzerindeki motor ve şase numaralarıyla birbirini tutup tutmadığını kontrol etmelisiniz. Aracın çalıntı olması yada çalıntı arabalarının parçalarının takılması gibi durumla karşı karşıya kalınabilir. Eğer araç çalıntı çıkarsa hem paranızdan olursunuz, hem de uzun bir adli süreç ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Sonrasında aracın dışını iyi bir şekilde inceleyin. Utanmayın, sıkılmayın. Herhangi bir çizik ya da hasar var mı iyice kontrol edin. Kapılarında ve camlarında herhangi bir problemin olmadığından emin olduktan sonra lastiklerin ve direksiyonun düzgün çalışıp çalışmadığına bakmayı kesinlikle unutmayın.

Dışını kontrol ettikten sonra içini incelemeye başlayabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz arabayla kesinlikle deneme sürüşü yapmalısınız. Aracı kendiniz çalıştırmalı ve çalışma süresine, çıkardığı seslere dikkat etmelisiniz. Motorun düzgün çalışması ve sürüş esnasında size bir sıkıntı çıkarmaması oldukça önemlidir. Satıcı size zamanım yok vs gibi nedenler sürerse kabul etmeyin ve ısrarcı olun. Eğer bahaneler uyduruyorsa araçta problem olması muhtemeldir.
Bu kontrolleri yaptıktan sonra eğer tecrübeli değilseniz aracı birde oto servisinde ekspertize sokmalısınız. Şimdi büyük şehirlerde neredeyse her ilçede 1-2 tane bulunmaktadır. Daha küçük şehrlerde yaşayanlar ise güvendiği oto tamircilere aracı gösterebilirler.

Kesinlikle ustanızı alın gelin, arac başka yere gitmez vb. söylemlerde bulunan satıcılardan alışveriş yapmayınız.
Bu 2. el araba alırken dikaket edilmesi gereken tavsiyelere uymanız durumunda2. el iyi  iyi bir araca sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.