Hangi Araba Hangi Sınıfta? A,B,C,D,E,F,G,S,M,J Otomobil Sınıfları

0 196

Otomobil üreticilerinin insanların ihtiyaçlarını göre farklı boyut ve özelliklerde otomobiller üretmektedir. Bu farklılıklardan dolayı otomobiller sınıflara ayrılmıştır. Bu sınıflar farklı otomobil markalarının ürettiği otomobillerin özelliklerini karşılaştırmada kolaylık sağlamaktadır.

Bu sınıflandırmanın belirli bir standardı olamamakla birlikte otomobiller A,B,C,D,E,F,G,S,M,J gibi sınıflara ayrılmıştır. Şimdi bu sınıflarda hangi otomobiller vardır? Bir göz atalım.

A sınıfı otomobil ne demektir? A sınıfı otomobiller hangileridir?

Bu sınıfta minik araçlar yer alıyor. Şehir içi kullanım için üretilmişlerdir. Küçük boyutlarından dolayı park etmesi kolay, yakıt tüketimleri düşük portatif araçlardır. Büyük ve kalabalık şehirlerde özellikle  bayanlar tercih etmektedir. Bu sınıfta bulunan araçlardan bazıları şunlardır:

Peugeot 107, Fiat Panda, Ford Ka, Renault Twingo, Hyundai İ10,Subaru R1, Opel Agila, Citroen C1, Kia Picanto

B sınıfı otomobil ne demektir? B sınıfı otomobiller hangileridir?

A sınıfında bulunan araçlardan bir nebze daha iri olsalarda küçük sayılan otomobil sınıfıdır. Ülkemizde oldukça rabet görmektedir. Bu sınıftaki araçlar çok talep gördüğünden otomobil üreticileri arasında ciddi bir rekabet söz konusudur. İnsanların beğenisi kazanabilmek Hatchback, Sedan, Station Wagon, Coupe, Cabriolet,Suv gibi karoseri tiplerine sahip araçlar bulmak mümkündür.

Bu sınıfta bulunan bazı otomobiller şunlardır:Hyundai İ20, Toyota Yaris, Renault Clio, Volkswagen Polo, Dacia Sandero, Fiat Palio, Opel Corsa, Nissan Micra, Ford Fiesta, Mitsubishi Colt, Kia Rio, Mazda 2, Honda Jazz, Chevrolet Aveo, Subaru Justy, Suzuki Swift, Mini, Cooper, Fialt Albeo, Audi A1, Dacia Logon, Fiat Palio, Seat İbiza, Skoda Fabia, Lada Niva, Opel Mokka, Nissan Note

C sınıfı otomobil ne demektir? C sınıfında hangi otomobiller yer almaktadır?

Küçük aile otomobili denmektedir. B sınıfı araçlardan daha büyüktürler. Ülkemizde B segmenti araçlardan sonra en çok tercih edilen sınıftır. Bu sınıfın geçen yıl satış lideri Fiat Linea olmuştur.

Bu segmentte bulunan bazı otomobiller: Fiat Linea Ve Bravo, Renault Fluence Ve Megane, Ford Focus, Honda Civic, Citroen C4, Mazda 3, Toyota Auris Ve Prius, Kia Cee’d, Peugeot 308, Seat Leon, Subarı İmpreza, Audi A3, Skoda Octavia, Volvo V40, Bmw 1, Opel Astra, Chevrolet Cruze, Mitsubishi Lancer, Toyota Corolla

D sınıfı otomobil ne demektir? Bu sınıfta hangi otomobiller yer almaktadır?

Geniş aile otomobilleri olarak bilinirler. Orta sınıfın üst kısmına hitap eden bu otomobiller geniş iç ve bagaj hacmine sahiptir. Bu sınıfta bulunan otomobillerin motor hacimleri 1.6 lt fazla olduğundan ülkemizde ki vergi politikaları yüzünden pek tercih edilmese de son yıllarda otomobil üreticileri ülkemize özel küçük hacimli motorlu araçları artık üretmektedirler.

Bu sınıfın satış lideri VW Passat’tır.

Bu sınıfta bulunan bazı otomobiller şunlardır: VW Passat, Skoda Superb, Volvo S60, Bmw 3 Serisi, Audi A4, Ford Mondeo, Hyundai Sonata, Mercedes C Serisi, Nissan Primera, Toyota Avensis, Renault Laguna, Ford Mondeo, Oper Vectra, Alfa Romeo 156

E Sınıfı Otomobil ne demektir? E sınıfı Otomobiller Hangileridir?

Artık üst sınıf araçlar sınıfına girmiş bulunuyoruz. Bu sınıfta bulunan araçlar lüx sınıfına girmektedir. Motor hacimleri en az 2.0 lt’den başlamaktadır. Bu sınıfın en çok satanı BMW 5 serisidir.

Bu segmentte ki bazı otomobiller: Audi A6, Mercedes E Serisi, Bmw 5 Serisi, Volvo S80, Maseratti Ghibli

F segmenti araç ne demektir? F sınıfı araçlar hangileridir?

Lüx sınıf otomobillerdir.İş adamları, devlet yöneticileri gibi insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu sınıfın satış lideri BMW 7 serisidir.

Bu segmentteki otomobiller: Bmw 7 Serisi,Porsche Panamera,  Audi A8, Mercedes S Serisi,

S Sınıfı araç ne demektir? S sınıfı otomobiller hangileridir?

Lüx süper spor araçlar olarak bilinirler. Bu sınıfın tartışmasız lideri Ferrari’dir. Eğer bakmaya doyamadığınız, kafanzı çevirip tekrar tekrar baktığınız bir otomobil görürseniz bilin ki bu S sınıfı bir süper spor otomobildir 🙂

Bu sınıfta bulunan bazı otomobiller: Porsche 911 Gt3, Alfa Romea Gt, Aston Martin Db2, Audi S5, Bmw 8 Ve 6 Serisi, Bugatti Veyron, Ferrari 456 Ve 360, Fiat Dino, Jaguar Xk, Lamborghini 350gt, Maseratti 3200gt, Mercedes 300sl, Subaru Svx

M sınıfı araç ne demektir? M sınıfı otomobiller hangileridir?

Avrupa’da oldukça popüler bir otomobil sınıfıdır. MPV segmenti olarakta adlandırılır. Geniş iç hacimleri ile dikkat çekerler. 7 kişilik oturma kapasitesine sahip tipleri vardır. MPV sınıfı kendi içinde alt sınıflara ayrılır. Örneğin Küçük MPV sınıfında ki bir araç B MPV olarak sınıflandırılır. Biraz daha büyük hazme sahip olanları ise C MPV olaraka sınıflandırılmaktadır.

Bu sınıfta bulunan bazı otomobiller:Ford C-Max, Opel Zafira, Toyota Verso, Chevrolet Orland, VW Sharan, VW Touran

J Sınıfı araç ne demektir? J sınıfı otomobiller Hangileridir?

Çekme kapasitesinin yanında kamyonet özelliğinede sahip yolcu taşıyabilen araç sınıfıdır. Bazı ülkelerde bu araçlara “arazi aracı”, “dört çeker” ya da “4WD” (4 Wheel Drive) denir.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.