Aracımın Ruhsatını Kaybettim Ne Yapmalıyım? Yeni Ruhsat Nasıl Çıkartabilirim 2018

Aracınızın ruhsatının kaybolması ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden kaybetmiş olduğunuz araç ruhsatınızın yeniden çıkartılması ve kaybolduktan sonra yapılması gerekenleri bu makalemizde bulabilirsiniz.

0 88

Aracımın ruhsatını kaybettiyseniz öncelikli olarak yapmanız gereken size en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek ruhsatınızı kaybettiğinize dair bilgi vermek olacaktır. Burada zaman kaybı yaşamadan bu işlemi yapmak oldukça önemlidir. Çünkü kayıp olan araç ruhsatınızın kısa süre içerisinde çıkartılması bu sayede daha çabuk olacaktır. Aracınızın bir nevi kimlik belgesi olan ruhsatınızı kaybettiğiniz zaman emniyette alacağınız belge ile çevirmelerde herhangi bir sıkıntı yaşamadan yolunuza devam edebilirsiniz.

Yeni ruhsat nasıl çıkartabilirim?

Öncelikle emniyete yapmış olduğunuz kayıp bildirim belgenizin yanınızda bulunması gerekmektedir. Bu yüzden almış olduğunuz belgenin yanınızda bulunmasından sonra trafik tescil şubesine giderek yeni ruhsat başvurusu yapabilirsiniz.

İstenecek olan belgeler

  • Araç sahibinin emniyete yapmış olduğu kayıp ruhsat belgesinin aslı
  • Ruhsatın tekrar çıkartılması konusunda sizlerden istenecek olan vekaletname de istenecek olan belgeler arasında yer almaktadır.
  • Kayıp ettiğiniz araç ruhsatınızı belgesinin yanında aracınızın yıllık olarak yaptırılan sigorta belgesi. Genellikle bu belge ruhsatın arasında bulunduğundan bu belgenin de kayıp olması durumunda sigorta şirketinize giderek bu belgeyi temin edebilirsiniz. Eğer sigorta süreniz geçmiş ise bu sefer yeni sigorta yaptırmanız gerekmektedir.
  • Aracınıza ait olan muayene belgesinin aslı ve fotokopisi, bu belgede genellikle ruhsat arasında bulunduğundan dolayı kaybolması durumunda bunu TÜVTÜRK muayene istasyonlarından temin edebilirsiniz. Eğer aracınızın muayenesi geçmiş ise öncelikle aracınızı muayene götürdükten sonra yeni alacağınız belge ile ruhsat başvurusu yapabilirsiniz.

Emniyetin ilgili birimlerine yapılacak olan bu yeni ruhsat başvurusunda sizlerden istenecek olan bu belgelerin dışında alınacak olan ortalama ücret ise 150 TL olarak belirlenmiştir. 2017 yılından sonra zam gelecek olduğunu da ayrıca belirtmek istiyoruz. Ancak yeni ruhsat çıkartma işlemleri sırasında yukarıda yer alan belgelerin mutlaka yanınızda bulunması işlemlerinizin daha hızlı yürümesine neden olacaktır.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.