EGR Valfi Nedir? EGR Arıza Belirtileri Nelerdir? Egr Valfi Nasıl Temizlenir?

Aracınızın performansında ciddi bir azalma meydana geldiğini ve aracınızın  çekişten düştüğünü hissediyorsanız ayrıca egzoz emisyon değerlerinizde artış olmuşsa bunların yanında motor arıza lambanızda yanıyorsa,  EGR Valfi arızası yaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımda sizlere EGR valfi nedir, Egr valfi ne işe yarar, Egr valfi arıza belirtileri konusunda bilgiler vereceğim. Sormak istediğiniz sorlarını konu altı yorum kısmından iletebilirsiniz. En kısa zamanda dönüş yapacağım

0 150

EGR Valfi nedir?

EGR, egzoz gazlarının belirli bir miktarını yanma odasına geri göndererek yeniden yakılmasını sağlayan parçadır. Böylelikle egr valfiyle yakıtın tam olarak yakılması ve yakıttan maksimum fayda sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca yakıtın tam olarak yanması sonucu daha az zararlı gaz salınımı olacağından   düşük emisyon değerleri oluşacaktır. Egr valfi zamanla kurumla kaplanır ve görevini yerine tam olarak getiremez ve belirli arız abelirtileri vererek aracınızın motor arıza lambasını yakar.

EGR valfi arızası nasıl anlaşılır?

Aşağıda yazılan egr arıza belirtileri tek başına EGR valfinde sorun olduğunu göstermez. Sadece egzoz emisyon değerlerindeki aşırı artış ilk başta EGR arızasınız akıllara getirir. Aşağıdaki arızalar  beraber düşünüldüğünde EGR arızasından tam olarak şüphelenilebilir.

  • Aracınızda meydana gelen sarsıntılar EGR valfinde kurum olduğunun göstergesi olabilir. Eğer aracınızda beklenmedik sarsıntılar meydana geliyor ve aracınız arada bir stop ediyor ise EGR valifinde arıza olabilir.
  • Aracınızın normal yakıt tüketiminin dışında daha fazla yakıt sarfiyatı varsa egr valfinde sorun olabilir. Bu durum genellikle LPG’li araçlarda çok fazla karşımıza çıkmaktadır. EGR valfinin içerisinde meydana gelen kurum yakıtın daha çok sarf edilmesine neden olmaktadır.
  • Aracınız ile seyir halinde yolunuza devam ederken aracınızın normalin dışında bir performans ortaya koyuyorsa bu durumda EGR’nin bozulmuş olabileceğini bizlere göstermektedir. Genellikle belli bir hızdan sonra gaza yüklendiğiniz zaman eğer aracınız çekmiyor ve performans olarak yetersiz kalıyorsa egr valfini ustanıza göstermenizde fayda vardır.
  • EGR valfinde meydana gelen arızanın bir diğer göstergesi de egzozdan çıkan duman renginin siyah olmasıdır. Aşırı derecede egzozdan eğer duman siyah bir şekilde çıkıyorsa aracınızda bulunan EGR valfiniz düzgün şekilde çalışmıyor demektir.
  • Sürüş sırasında meydana gelen teklemelerde EGR valfinde arıza olduğunun habercisi olabilir.

EGR Valfi nasıl temizlenir?

Yukarıda anlattığımız durumların büyük bir çoğu egr valfi içerisinde biriken kurumlardan kaynaklı olarak gerçekleşmektedir.  EGR Valfi temizliğini aracınızın yetkili servisine giderek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Egr Valfi söküp takılması ve temizlenmesi ciddi ustalık isteyen bir iştir. Özellikle yetkili servisleri tercih etmenizi öneririm. Ayrıca egr valfi parça olaral arızalanmışsa değişmesi gerekebilir. Bu durumu servis dışında anlamanız çok mümkün değildir.

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.