Aracın Kilometresinin Düşürüldüğü Nasıl Anlaşılır?

0 138

Piyasada binlerce kilometresi ile oynanmış araç bulunuyor. Ve bu araçların çoğu da satılık.

Artan ÖTV oranları araç sahibi olmayı düşünenleri 2.el araç bakmaya zorladı. Buda bazı kanı bozuk fırsatçıların işine yaradı tabi. Bu fırsatçılar 2.elde araçların kilometrelerini düşürerek olması gerekenden daha fazla fiyata satmanın peşindeler.

Şimdi gelelim satın alacağınız bir otomobilin kilometresinin orjinal olup olmadığını nasıl anlayacağımıza. Bunu anlamanın çok basit yolları var. Şimdi size bu yöntemleri bir bir anlatacağım. Ancak 100 -150 bin km temiz kullanılmış araçların kilometrelerinin orjinalliğini anlamak biraz zor olabilir. Fakat 250-300 bin kilometre kullanıldıktan sonra kilometresi ile oynanan araçları anlamak oldukça kolaydır.

Bunun yanı sıra kilometresi orjinal olup yanlış yakıt koyma, aracı çok sert kullanıp baskı balataya zarar verme gibi mekanik aksam hatalarına da dikkat etmek gerekiyor. Bunu da ancak ustalığına güvendiğiniz bir servis tarafından anlaşılabilir.

Araç İçinde Bakılması Gereken Yerler

Koltuk-Yer ve Kapı Döşemelerinin Durumu

Çok kullanılmış bir otomobilin şoför koltuğunun kapıya yakın olan kısmı araca iniş ve binişlerde sürtünme kaynaklı çok yıpranır. Şoför koltuğunun yan destek süngerleri neredeyse dümdüz olmuştur. Koltuğu elinizle yokladığınızda koltuk demirlerini hissedebilirsiniz. Bu kısımlara  özellikle dikkatli bakmak gerekir.

Yer döşemelerindeki yıpranmalar yer yer delikler sökükler bu aracın km hakkında insanı fikir sahibi yapar. Otomobilin pedal grubu üzerinde yer alan plastik parçalar aşınmış hatta düzleşmiş yada kısmen tamamen bitmiş olabilir.

Direksiyon Simidi ve Vites Topuzunun Durumu

Aracın direksiyon simidi deri kaplı ise sürekli tutulan kısımlarda incelme hatta aşınmaya bağlı yer yer yırtıklar görülebilir. Tabi bazı uyanıklar bunu değiştirirler bu durumda direksiyon aracın genel durumu itibariyle daha yeni görünür bu kesin km oynandığının kanıtıdır. Eğer direksiyon deri kaplı değilse, sürekli tutulan kısımlarda parlama, direksiyon iç kısımlarında veya el desek bölgelerinde düzleşme söz konusu olur.

Benzer durumlar vites topuzu içinde geçerlidir. Deri kaplı vites topuzlarında aşınma ve incelme, deri kaplı olmayan plastik vites topuzlarında ise aşınma ve parlama ile birlikte dokunulduğunda pürüzsüzlük hissi vardır.

Araç Dışında Bakılması Gereken Yerler

Jantların Durumu

Kullanıma bağlı zaman içerisinde çizilmeler,kaldırımlara park ederken sürtmeler, patlayan lastikler dolayısıyla lastik üzerinde yürüme kaynaklı jant yanaklarında derin çizikler meydana gelmiş olabilir. Bunun dışında eğer aracın jantları değiştirilmişse bu akla “orjinal jantlarının eskidiği için mi değiştirildi?” sorusu akıllara gelmelidir.

Aracın Pas Durumu

Aracın atına eğilip baktığınızda özellikle egzoz borusu çevresinde ve araç kaporta bağlantı kaynak noktalarında fazlaca pas görüyorsanız şüphelenmelisiniz. Bunu yanı sıra aracın farları, jantları direksiyon durumu alt kısımda bulunan pas izlerine göre yeni duruyorsa şüphelenmekte haklısınızdır.

Aracın Boya- Kaporta ve Plastik Parça Durumu

Güneş yanığı olarak bilinen boyanın lokal şekilde yıpranması o aracın çok yol yaptığının bir belirtisi olmakla birlikte aracın kötü muhafaza edilmesine veya sık sık yıkanmasına bağlı olarakta gelişmiş olabilir.

Araç içinde veya dışında bulunan siyah plastik parçalar zaman içerisinde toz ve güneşin etkisiyle zamanla gri renge dönüşür. Yoğun kullanıma bağlı olarak plastik parçalarda pürüzsüzleşme hatta çatlamalar meydana gelir. Bu plastik parçaların ekonomik ömürlerini tamamladığının bir göstergesidir.

 

 

Benzer Yazılar Yazarın diğer yazıları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.